Fırtına obüs nasıl bir silahtır? Obüs mermisi menzili ve genel özellikleri

Fırtına obüs nasıl bir silahtır? Obüs mermisi menzili ve genel özellikleri

Barış Pınarı Harekatı’nda kullanılan Fırtına Obüsleri’nin genel özellikleri merak ediliyor. Tamamıyla Türk mühendislerin elinden çıkan Fırtına Obüsleri, 40 km’lik menzile sahiptir. Fırtına Obüsleri, Barış Pınarı harekatında kullanılan en önemli araçlar arasında yer alıyor.

Barış Pınarı harekatı 9 Ekim Çarşamba günü itibariyle başladı. Barış Pınarı harekatında kullanılan fırtına obüsler merak ediliyor. Fırtına Obüsü normal bir obüsün 3 atışta verdiği hasarı tek atışta verebiliyor.

Fırtına Obüs Nedir?

Tamamen Türk mühendislerin elinden çıkan Fırtına Obüs’leri Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda üretildi. Bu obüslerin çalışmalarına ilk olarak 1995 yılında başlandı.

Bütün arazi koşullarına uygun olan obüsler 21 beygirlik güç üretiyor. Aselsan’ın ADOP-2000 sistemiyle sistemine entegre olarak üretilen obüsler, 40 km menzile sahip. 65 km hıza çıkabilme özelliğine sahip Fırtına Obüs’leri, Poyraz mühimmat aracı sayesinde 48 mermiyi 20 dakika içerisinde yükleyebilmektedir.

Esnekliği ve süratiyle öne çıkan Fırtına Obüsleri, normal bir obüsün 3 atışta verdiği hasarı tek atışta verebiliyor.

Fırtına Obüsleri’nin Genel Özellikleri

“T-155 Fırtına” obüsü Türkiye tarafından üretilen bir Kundağı Motorlu Topçu Silah Sistemidir. Süspansiyon sistemi sayesinde her türlü arazide başarıyla çalışmaktadır.

Güç ağırlık oranı 21bg/t olan bu obüsler, ADOP-2000 sistemine sayısal olarak entegre edilmiştir ve Aselsan’ın 9600 serisi frekans atlamalı sayısal telsizleri sayesinde güvenli bir şekilde iletişim kurmayı sağlamaktadır.

Fırtına Obüsleri hareket halindeyken yarım dakika içerisinde hazır olabilmektedir ve ilk 15 saniye içerisinde darbe atışları atabilmektedir. Ayrıca 1 dakika içerisinde 8 atımlık atış yapabilmektedir. Fırtınalar içeriden komuta edilebilen namlı yol kilit sistemi sayesinde, kısa bir zamanda mevzi değiştirebilmektedir.

Fırtına Obüsleri’nin Kontrol Sistemi

Bu obüslerde Aselsan tarafından geliştirilen 4 ana bölüm yer almaktadır. Bu ana bölümler bilgisayarlı kontrol sistemi tarafından yönetilebilmektedir. Bu 4 ana bölüm şunlardır:

- Ataletsel Seyrüsefer Sistem (Inertial Navigation System),

- Otomatik Namlu Yönlendirme ve Takip Sistemi,

- Hız Ölçme Radarı,

- Atış Kontrolü (Bilgisayarlı sistem)

Bu sistemler tevcih hattı üzerinde açısı 0.3 milyem, mevzi koordinatlarını ise 17.5 m ve mevzi rakamını 10 metre doğruluk ile saptamaktadır. Diğer sistemlere nazaran daha kısa bir zamanda mevzi alabilmektedir.

Fırtına Obüsleri’nin en önemli özelliği ise 8 ile 25 km arası mesafeler için yapılan atışlarda art arda 3 farklı mermiyi aynı anda atmasıdır.

Silah Sistemi

NATO standartlarında her türlü 155 mm obüs mühimmatını barındıran Fırtına Obüsü, 48 tane silah payı kıt’a yükü mühimmata sahiptir. Elektronik kontrol sağlayan otomatik mermi doldurma sistemi sayesinde, ani atışlar için 15 saniyede 3 atım ve devamlı atış için dakikada 2 atım yapabilmektedir.

Ayrıca Fırtına’da, 52 çap uzunluğunda, monoblok olarak imal edilen ve 23 litrelik yanma odası hacmine sahip bir namlusu vardır.

TSK’nın en büyük sistemleri arasında yer alan Fırtına Obüsleri’nin menzili 40 km’dir. 155 mm/52 kalibre silah sistemiyle desteklenen obüs, otomatik yükleyici ve kalibre silah sistemini en son teknolojiyle kullanmaktadır.