Fındık Uygulamaları Meyvelerini Veriyor

Fındık Uygulamaları Meyvelerini Veriyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, tarım uygulamalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Soydan, yapılan başvurulara göre 2 bini aşkın üreticiye 2.65 milyon lira destekleme verileceğini açıkladı.

Soydan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilere yönelik destekleme ödemelerinin 7 Aralık tarihinden itibaren başlayacağını açıkladı. Soydan, destekleme başvurusunda bulunan üreticilere T.C. kimlik numarasının son hanesine göre gün belirleneceğini anlattı. İyi tarım uygulamaları desteğine bin 698 kişinin başvuruda bulunduğunu aktaran Soydan, 2,65 milyon TL destekleme ödemesi yapılacağını duyurdu.

Üreticilere dönüm başı 40 TL destekleme ödemesi yapıldığını kaydeden soydan, ödemelerin Ziraat Bankası üzerinden yapılacağını vurguladı. Bakanlık desteklemesinin üreticileri rahatlatmak amacıyla yapıldığını konuşan Soydan, hedefin yurttaş sayısının artırılması olduğunu kaydetti.

Verim ve Kalite Artırılacak

Yeni uygulamalar ile fındık üretiminde verim ve kalitenin artacağına dikkat çeken Soydan, üreticinin ekonomik kazanç elde etmesi için uğraşıldığından bahsetti. Fındık yatırımlarının aynı zamanda belli başlı hastalıkların önüne geçmeye de yaradığını anımsatan Soydan, vatandaşlara tavsiyede bulundu.

Soydan, ihtiyacı olan bütün üreticilerin ziraat odalarına ve Tarım ve Orman il müdürlüklerine başvurabileceğini kaydetti. Uygulama ile ilgili prosedürlerin minimuma indirildiğini açıklayan Soydan, vatandaşlara daha fazla destek verilebilmesi için çalıştıklarını belirtti.