Fay hattı nereden geçiyor sorgulama! Evinizin yakınında veya altından fay hattı geçiyor mu?

Fay hattı nereden geçiyor sorgulama! Evinizin yakınında veya altından fay hattı geçiyor mu?

İstanbul Silivri merkezli 4.7 büyüklüğündeki deprem sonrasında pek çok kişi fay hattı nereden geçiyor sorgulama ekranına erişim sağlamaya koyuldu. Sorgulama ekranı üzerinden evinizin yakınında veya altından fay hattı geçiyor mu sorusunun yanıtını öğrenebilirsiniz.

Marmara Denizi’nde yaşanan ve merkez üsttü İstanbul Silivri’deki 4.7 büyüklüğündeki depremden sonra vatandaşlar evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğini araştırmaya başladı. Özellikle de evlerin depreme dayanıklılığını araştıran pek çok kişi fay hatlarının hangi bölgelerden geçtiğini de merak ediyor.

Fay hattı sorgulama ekranına nasıl ulaşılabilir?

Evin altından fay hattının geçip geçmediğini merak edenler bu kapsamda Maden Tetkik Arama (MTA) fay hattı üzerinden sorgulama işlemi yapabilmektedir. Sorgulamayı http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx adresinden yapabilirsiniz.

MTA resmi web sayfasında bulunan ekrana giriş yaptıktan sonra harita üzerinde bulunmakta olduğunuz konumu, evinizi veya işyerinizi seçebilirsiniz. Sonraki aşamada ekranın sol köşesindeki ‘’Faylar’’ sekmesine tıklayıp hangi zaman diliminde evinizin altından fay hattının geçtiğini görebilirsiniz.