F Klavye nasıl öğrenilir? kaç günde öğrenilir?

F Klavye nasıl öğrenilir? kaç günde öğrenilir?

Dünya'da en çok kullanılan Q klavyenin alternatifi olan F Klavye nasıl öğrenilir? kaç günde öğrenilir? Sorularını sizler için yanıtladık.

Tasarlanmış olan klavye dilleri ülkelerin dillerini esas alarak üretilmiştir. Qwerty diye tabir edilen Q klavye ise İngilizce klavye kategorine girer. Fakat daktiloların yaygınlaşamsı sonucu ülkemizde Q klavye ile Türkçe kelimeleri yazmanın zor olduğu anlaşılmıştır. Bu konu ile çözüm ise harf dizimi Türkçe kelimeleri yazmaya başladığınızda daha uygun olan F klavye üretildi. Türkçe F klavye günümüzde Ticaret lisesinde ve benzeri liselerde eğitimi verilmektedir. Belli bir tekniği vardır. Bu teknik sayesinde öğrenmiş olan kişiler F klavye de hızlı yazabilirler.

Türkçe F Klavye Nasıl Öğrenilir?

İlk önce klavyede ellerinizi nasıl konumlandırmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Sol elinizde bulunan işaret parmağı A harfine, Sağ elinizde bulunan başparmağınız ise K harfine gelecek şekilde yerleştirmelisiniz. Orta da Ü ve T harfi kalsın. Başparmak ise ara çubuğunda çalışacak. İlk önce şehadet parmağınızın altındaki tuşlar ile çalışacaksınız.

A, K, A, K şeklinde yazıp tekrarlayacaksınız. Ardından başka parmaklara geçeceksiniz. Ardından ise her iki elin orta parmaklarını çalıştırmanız gerekir. Bu şekilde ise elinizi bir süre kaldırmadan çalışmanız gerekecektir. Orta sırada bulunan harfleri ezberledikten sonra üstte yer alan harflere geçeceksiniz. Bu hususta en çok dikkat edilmesi gereken şey ‘kesinlikle sıkılıp tek parmakla yazmaya kalkışmayacağız ve elimizi harflerin üzerinden kaldırmayacağız’. Üst sırada bulunan harfleri ve alt sırada olan harfleri ise hem yazarak hem söyleyerek çalışmalısınız.

Ardından metin yazmaya başlayacaksınız. Önce basit ve kısa kelimeleri klavyeye bakmadan yazmalısınız ardından ise kelimelri uzatmaya başlayıp komple metine odaklanmanız gerekir.

10 Parmak Klavye Kaç Günde Öğrenilir?

İlerleyen günlerde 2 parmak ile yazmak zor gelemeye başlayacak ve 10 parmak yazanlara gıbta ile bakacaksınız. Eğer Q klavye kullanıyor ve yeterince hızlı yazamıyor iseniz direk F klavyeye geçmenizi tavsiye ederiz. Bunun için bazı yöntemeler mevcut kurslar bilgisayar programları var. Parmaklarınızı klavyenin üzerinde doğru bir şekilde konumlandırır iseniz 10 parmak yazmamak gibi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Harflerin yerlerini doğru öğrenmek için bir kaçgünlük pratik şarttır.