Evlendikten sonra hangi belgeler değiştirilir? Evlilik sonrası kimlik ve değişecek diğer belgeler

Evlendikten sonra hangi belgeler değiştirilir? Evlilik sonrası kimlik ve değişecek diğer belgeler

Evlilik sonrasında kimlik ve bazı belgelerde değişiklik olmaktadır. Evlendikten sonra hangi belgeler değiştirilir, evliliğin ardından soyadın yanı sıra bazı kimlik bilgileri de değişmektedir.

Evlenen kadınlar evliliğin ardından eşlerinin soyadını almaktadır. Evlilik zamanında çiftlerin bazı belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Nikahın ardından bazı belgelerin ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Evliliğin Ardından Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Evliliğin ardından yapılacak işlemler genel olarak resmi makamlara verilmektedir. Medeni durum, nüfus cüzdanı ve konaklama bilgileriyle ilgili belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Ayrıca şirketler de çalışanlarından evliliğin ardından bazı belgeler istemektedir. Evliliğin ardından yapılması gereken genel işlemler şunlardır:

  • Kimlik değiştirme
  • Pasaport yenileme
  • Ehliyet değiştirme
  • İkametgah değişikliği
  • Aile hekimi değişikliği
  • İşyerine gerekli belgeleri iletme

Evlilik Nüfuza Ne Zaman İşlenir?

Evlilikle ilgili işlemlere başlamadan önce biraz beklemek gerekir. Nikah yapıldıktan sonra evlilikle alakalı bütün belgeler nüfus müdürlüğüne gönderilir ve burada medeni durum ve soyad değişikliği yapılır. Sistemde değişiklik yapmadan nüfus cüzdanında değişiklik yapılamamaktadır.

Evlilikle ilgili belgeler nikah kıyan makam tarafından 2 nüsha olarak nüfus müdürlüğüne gönderilir. Bu işlem için verilen süre 10 gündür.

Evlilikten Sonra Nüfus Cüzdanı Değişikliği

Evliliğin ardından çiftlerin medeni hali değiştirilmektedir. Ancak bu durum eski kimlikler için geçerlidir. Yeni çipli kimliklerde medeni hale yer verilmemektedir. Şu anda kadınlar evlenmeleri halinde kendi soyadlarını kullanma haklarına sahiptir. Ancak günümüzde herkes eşlerinin soyadını almaktadır.

Daha önceden kimlik değişikliği uzun süren bir süreçti. Ancak son yapılan düzenlemelerle bütün devlet kurumları ortak veri tabanını kullanmaya başladı. Kimlik değişikliği için ilk olarak nüfus müdürlüğünden randevu almak gerekmektedir. Randevular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi intenet sitesinden yapılabilmektedir. Ayrıca Alo 199 hattından da randevu alınabilmektedir.

Evliliğin ardından nüfus cüzdanındaki soyadı değişikliği için gereken belgeler şunlardır: 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanını gösteren belge.

Çipli kimlik başvurusu yapmayan kişiler için ilk olarak parmak ve avuç içi izler alınmaktadır. Bu yıl yeni kimlikler için belirlenen ücret 20 TL’dir. başvuruların ardından yeni kimlikler başvuru yapan kişilerin adresine gönderilmektedir. Bu işlem 10 gün kadar sürebilmektedir.

Evliliğin Ardından Kimlik Değiştirilmezse Ne olur?

Eskiden evlilikten sonra 30 gün içerisinde nüfus cüzdanı değiştirilmezse ceza ödemesi alınıyordu. Ancak yeni kimliklerde medeni hal yazmadığı için nikah sonrasında kimlik yenileme zorunluluğu ortadan kalktı. Bundan dolayı isteyen kişiler evlilikten sonra kimliklerini değiştirmeyebilir.

Evlilikten Sonra Pasaport Değişikliği

Pasaport işlemleri için de randevu almak gerekmektedir. Randevu alacak kişiler Alo 199 hattını arayabilir. Evliliğin ardından pasaport değişikliği yapmak için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekmektedir:

- Nüfus cüzdanı

- 2 adet biyometrik fotoğraf

- Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair bankadan alınan dekont

- Varsa önceden eski pasaportun aslı

Belgelerde verilen fotoğrafların en az 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Bu yıl belirlenen pasaport ücreti 200 TL ila 1000 TL arasındadır. Pasaport defter bedeli ise 160 TL’dir.

Evlilikten Sonra Ehliyet Değiştirme

Evlilikten sonra ehliyet değişikliği yapacak kişilerin aşağıdaki belgeleri hazırlaması gerekmektedir.

- Eski ehliyet

- Nüfus cüzdanı

- Sağlık raporu

- 13 TL kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı olmak üzere toplam 15 TL ödendiğine dair dekont

- 2 adet biyometrik fotoğraf

- Kan grubunu belirten belge.

Evliliğin Ardından İşyerine Verilmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

Evliliğin ardından sigortalı olarak çalışan kişilerin bazı belgeleri işyerlerine teslim etmesi gerekmektedir.

- Evlilik cüzdanı fotokopisi

- nüfus cüzdanı

- adres değişikliği formu

- asgari geçim indirimi belgesi

- SGK soyadı değişikliği belgesi

Yurtdışında Evlenen Türklerin Ne Yapması Gerekmektedir?

Yurtdışında evlenecek kişilerin o ülkedeki Türk konsolosluğuna giderek nikah kıydırması gerekmektedir. Bu kişilerin hazırlaması gereken belgeler ise şunlardır.

- Nüfus cüzdanı fotokopisi

- Pasaport fotokopisi

- Nüfus müdürlüğünden alınan uluslararası doğum kayıt öneği

- Nüfus müdürlüğünden alınan evlendirme ehliyet belgesi

- 4 adet fotoğraf

- Harç ücreti

Yurtdışında evlenen kişilerin daha sonrasında Türkiye’de yapması gereken herhangi bir işlem yoktur.