23 Şubat 2019 Cumartesi 21:26
Evlat Edinme Şartları Nelerdir? 2019 Evlat Edinme Koşulları
Takip Et:

Evlat Edinme Koşulları

Pek çok vatandaş evlat edinebilmek için hangi koşulların sağlanması gerektiğini araştırıyor. Ülkemizde son güncel rakamlara göre 2000 küsür aile evlat edinebilmek için sıra bekliyor. Son dönemlerde evlat edinme koşullarında bir takım değişiklikler yapılması, insanların evlat edinebilmesini daha kolay hale getirdi. Yapılan değişiklikler kapsamında yaş farkında azaltılmaya gidildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yapılan değişiklikler ile ailelerin evlat edinmesindeki süreçlerinde karşılaşacakları zorlukların azaltılması kapsamında iyileştirmeler yapıldı.

Evlat Edinebilenler

Çocuk sahibi olmanın ve bir çocuğun bakımından sorumlu olmanın biyolojik bir yöntemi olması gibi, bakıma ihtiyaç duyan çocukların evlat edinilmesiyle de anne ve baba olunabiliyor. Evlat edinilen çocuğun tüm sorumluluklarını kabul ederek onun büyütülmesinde ve bakılmasında anne ve baba rolü oynamak isteyenlerin elbette bir takım koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu koşullar aşağıda sıralandığı gibidir.

 • Evlat edinmek isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Evlat edinmek isteyen eşlerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir.
 • Evlat edinilmek istenen çocuğun biyolojik anne ve babası hayattalar ve kayıtlı iseler biyolojik anne ve babanın onayının alınması gerekir.
 • Evlat edinilmek istenen çocuk vesayet altında ise vesayet dairelerinden gerekli izinlerin alınması,
 • Evlat edinilmek istenen çocuğun farık mümeyyiz olması halinde onun da onayının alınması,
 • Evlat edinmek isteyen eşlerin her ikisinin de 30 yaşından büyük olmaları ve evliliklerinin 5 senesini doldurmuş olmaları gerekmektedir.
 • Evlat edinmek isteyen kişi evli değil ise en az 30 yaşında olması,
 • Evlat edinmek isteyen karı kocanın veya evli olmayan bireyin evlat edinilmesi düşünülen çocukla aralarındaki yaş farkının en az 18 olması gerekmektedir.
 • Evlat edinilmek istenen çocuğun, evlat edinmek isteyen aile ya da kişi tarafından en az bir sene boyunca bakımının ve eğitiminin verilmiş olması gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayarak evlat edinen anne ve babalar Aile Sosyal Destek Programı Yetkilileri tarafından düzenli olarak denetlenmektedirler.

Önceden 40 sene olan evlatlar ile anne babalar arasındaki yaş farkı, yapılan düzenleme ile 18 seviyesine indirildi. Bu uygulama ile evlat edinen anne ve babaların daha erken yaşta emekli olabilmelerine de olanak sağlanmıştır.

Başvurular Nasıl Yapılır?

Evlat edinilmesi sürecinde yapılacak olan başvurular 2 şekilde yapılabilmektedir. Bu yolları aşağıda sizlerle paylaştık.

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar aracılığıyla evlat edinme başvurusu yapılması,
 • Evlat edinilmesi istenen çocuğun bizzat biyolojik ailesinden, doğrudan Aile Mahkemesine başvurarak evlat edinme isteğinde bulunulması.

Evlat Edinme Başvurusu Kapsamında Talep Edilen Evraklar


Evlat edinme sürecinde bir takım prosedürler uygulanmaktadır. Bu prosedürler kapsamında da bazı belgelerin alınması gerekmektedir. Bu belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Başvuru sahiplerine ait onaylı vukuatlı nüfus kayıt öneğinin nüfus müdürlüğünden alınması,
 • Başvuru sahiplerinin tümüne ait adli sicil kayıt belgeleri,
 • Başvuru sahiplerine ait ikametgah belgesi,
 • Başvuru sahiplerine ait diploma veya öğrenim belgesi,
 • Başvuru sahiplerine ait SGK bildirgeleri,
 • Başvuru sahiplerinin sağlık raporları,
 • Başvuru sahipleri eş ise ve eşlerden birisi yabancı uyruklu ise oturum belgesi

Belirtilen belgeler başvurunun yapıldığı tarihten sonra en fazla 2 ay içinde edinilerek teslim edilmelidir. Bu süreç içinde maddi bir talepte bulunulmaz fakat ailenin çocuğa maddi olarak bakabilmesi koşulu aranmaktadır.

Evlat Edinme Başvurusundan Sonra…

Başvuru sürecinin devamında 2 ay içinde istenen evrakların derlenerek teslim edilmesinden sonra evlat edinme süreci başlatılır. Bu süreçte oturulan yerin belirtildiği adrese aşağıda sıralandığı gibi denetlemeler düzenlenmektedir.

 • Yılda 2 kere periyodik olarak haberli,
 • Yılda en az 3 kez de habersiz olarak ziyaret edilirler.

Bu denetlemelerin sonrasında başvuru sahiplerinin maddi durumlarına, evlat edinilecek çocuğa sağlanabilecek olanaklar, evlat edinme ile ilgili samimi tavırları ve fikirleri ve genel durumları değerlendirilir.

Tüm bu denetimlerin sonunda ise evlat edinmek isteyenlerin buna uygun olduklarına ya da olmadıklarına karar verilir. Bu süreçte bir sorun yoksa başvuruda bulunan kişilerin evlat edinme kriterlerine bakılmaktadır. Başvuru sahipleri evlat edinmek istedikleri çocukların yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna ve kardeşinin olup olmadığına bakarlar. Bu kriterler ışığında evlat edindirme süreci devam eder uygun çocuk bulunana kadar uzatılabilir.

Evlat Edinilecek Çocuğun Aileye Teslim Edilmesi

Yukarıda anlatmış olduğumuz tüm koşulların sağlanması durumunda başvuruda bulunan ailelere çocuklar 1 sene müddetle verilirler. Bu 1 sene içinde haberli ve habersiz pek çok denetleme yapılır ve bir sorun teşkil edilmemesi durumunda çocuklar kalıcı olarak başvuru sahibi ailelere verilirler.Son Güncelleme: 23.02.2019 21:26
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler