20 Ağustos 2019 Salı 09:21
Evde bakım maaşı alma başvuru şartları nelerdir? Evde bakım aylığı için istenen belgeler listesi
Takip Et:

Bakıma muhtaç kişiler, Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında belirlenmektedir. Bakıma muhtaç kişinin tespitini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri yapmaktadır. Aynı zamanda bakıma muhtaç olan kişinin bakımı için başvuru yapacak olan kişinin yine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne başvuru yapması gerekmektedir. 

Devletimiz her alanda sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getirmeye çalışıyor. Bu kapsamda bakıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için belirli bir ücret ödemesi gerçekleştirmektedir. Evinde hastası olan ve ağır engelli veya özürlü raporu almış bir yakını olan kişiler, gerekli evrakları toplayıp bakım parası alabilmek için başvurusunu yapabilir. Başka birisi olmadan kendi ihtiyaçlarını gideremeyen hasta kişilere bakan vatandaşlara devlet evde bakım aylığı vermektedir.

Evinde %50 engelli raporu olan bir yakınınız varsa siz de evde bakım aylığı için başvuru yapabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarını başkası olmadan gideremeyen engelli vatandaşlarımıza bakan kişilere aylık veren devletimiz, bu durumdan nemalanmaya çalışan kişilerin de maaşlarını hiç düşünmeden kesmektedir. Bu yüzden sahtekarlık yapmamanızda fayfda vardır.

2018 yılında 1.179 TL olarak ödenen evde bakım ücreti 2019 yılında zamlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uyan kişiler, gerekli evrakları topladığı taktirde evde bakım aylığı için başvuru yapabilirler. Bu süreç bakanlık takibinde gerçekleşmektedir. Evde bakım maaşı asgari ücrete endekslidir. Engelli kişiye bakılacak olan evdeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisi kadar olması gerekiyor.  2019 yılındaki asgari ücret zammından sonra evde bakım maaşı da 1,219,35 TL olmuştur. Bu hesaplamalar göz önünde bulundurulduğunda 20222 yılındaki engelli aylıkları şu şekilde olacak;

 • %40 ile %69 arası engelliliğe sahip olan kişilere 480 TL,
 • %70 ve üzeri engelliliği olan kişilere 720 TL ödenecek.
 • Evde bakım aylığı ise 1305 TL olacak.

Evde Bakım Aylığı Başvuru Şartları


Evde bakım aylığı alabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Evde bakıma muhtaç biri olup olmadığını ispatlamak için hastanelerden veya sağlık kuruluşlarından 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik kapsamında size verilecek olan Engelli Sağlık Kurulu Raporunda bakacağınız hastanın engellilik oranı en az %50 ve üzeri olmak zorundadır. Bu rapordaki ağır engelli kısmında EVET yazması gerekmektedir.
 • Ağır engelli raporuna sahip olan kişinin kişisel ihtiyaçları olan yeme, içme, giyinme, tuvalet, yürüme gibi ihtiyaçlarını tek başına yapamaması gerekmektedir. Bunları yapabilmek için başkasının yardımına ihtiyaç duyması gerekiyor.
 • Evde bakım aylığı alabilmek için evin aylık ortalama gelirininbir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun (606.95 TL/ 1 Temmuz 2015-31 Aralık 2015) bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. Aksi halde aylıktan yararlanamazsınız.
 • İlgili bakanlık tarafından belirlenen 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” şartlarını sağlamak gerekmektedir.

Evde Bakım Aylığı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopileri. 
 • Devlet Hastanelerinden alınan ağırlı özürlü olduğunu gösterir özürlü sağlık kurulu raporu veya fotokopisi
 • Özürlüye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf. 
 • Özürlüye ilişkin varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti. 
 • Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı. 
 • Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

Engelli Bakım Aylığı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Bakanlık tarafından özürlünün tespiti için sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog unvanlarını taşıyan en az 3 kişilik bir grup görevlendirilir. Başvuru SHÇEK İl Müdürlüğü'ne ulaştıktan sonra bu ekip toparlanır. Özürlü ve ailesi hakkında gerekli bilgileri edinmek için çalışma yaparlar. Bu ekip ailenin ve yaşlının yaşadığı ya da ikamet ettikleri adrese giderler. Burada durum tespiti yaparak gereken raporu hazırlayan bu ekip, yaşlıya bakacak olan kişiye evde bakım aylığı bağlanıp bağlanılmayacağına karar verir. Başvurunun sonuçlanması yaklaşık 3-6 aylık bir zaman dilimini kapsar.

Evde Bakım Ücreti Ne Kadar?

Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımı her bir engelli için her ay  10.000 gösterge rakamı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 154. maddesi uyarınca aylık gösterge tablosunda yer alan rakamlar ile ek gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayının çarpımı sonucu bulunan tutar kadar ödenir. (Aylık Katsayıx10.000=830.84 TL./ 1 Temmuz 2015-31 Aralık 2015) 

Bu tutar kanun çerçevesinde belirlenmiştir.

Araştırmanın konusu, araştırmanın amacı, hedefi, yöntemi, kullanılacak ölçekler, süresi, kaynakçası, etik kurul kararı, kuramsal çerçevesi, nerede yapılacağına ilişkin bilgileri içeren dosyayla birlikte araştırmanın yapılacağı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapılmaktadır. Başvuru İl Müdürlüğünce değerlendirildikten sonra bu dosya İl Müdürlüğü görüşünün de eklenerek Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına gönderilmesi gerekmektedir. 

Enflasyon oranları TÜİK tarafından 2019 Ocak ayında enflasyon yüzde 1,06, Şubat ayında yüzde 0,16, Mart ayında yüzde 1,03, Nisan ayında yüzde 1,69, Mayıs ayında yüzde 0,95, Haziran ayında da yüzde 0,03 arttı. 6 aylık toplam enflasyon yüzde 5,01 olarak belirlendi. Bundan ötürü %1,01 oranında maaş zammı oluştu. Bu oran engelli bakım aylığına yansıtıldı ve 1.219 TL'lik bir ödenek ortaya çıktı.Son Güncelleme: 20.08.2019 09:21
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler