Ev hanımları emekli olma şartları ve başvurusu nasıl yapılır? Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta ile emeklilik şartları

Ev hanımları emekli olma şartları ve başvurusu nasıl yapılır? Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta ile emeklilik şartları

Çalışmayan ancak emekli olmak isteyen ev hanımları için yeni bir kanun teklifi sunuldu. Peki ev hanımları için emekli olma şartları ve başvurusu nasıl yapılır? Ev hanımları için isteğe bağlı sigorta ile emeklilik şartları ile ilgili tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

Çalışmayan ancak emekli maaşı almak isteyen ev hanımları için kanun teklifi hazırlanarak meclise sunuldu. Teklifin Plan Bütçe Komisyonundan onay alması halinde Meclis Genel Kuruluna sunulacak ve kabul görülür ise ev hanımları da emekli maaşı alabilecek.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman’ın yaptığı açıklamaya göre "Ülkemiz genelinde milyonlarca ev hanımı çalışmadıkları için emekli olamıyor. 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlar için ise emekli olup tam aylık alabilmeleri için 7.200 gün yani toplamda 20 yıl çalışmaları gerekiyor. Çalışma hayatına katılmayan veya emekli olacak süre kadar çalışamayan ev hanımları ise emeklilik gibi çok önemli bir sosyal haktan yararlanamamış oluyorlar.”

Aynı zamanda Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, yurt dışında ikamet eden ev hanımlarında bu kanunun kabul edilmesi halinde yararlanabileceğini söyledi ve şu sözleri ekledi: Günümüz koşullarında kadınların hizmet olarak borçlanabilecekleri iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlki analık borçlanması olarak en fazla 2.160 gündür diğeri ise yurt dışında çalışılan yada ikamet edilen sürelerdir.

Ancak emekli maaşı alınabilmesi için bazı şartlar aranacak bu şartlar ise 25 yıldır evli olmak 50 yaşına geçmek gibi özellikleri barındıracak. Ev hanımlığı borçlanmasında asgari tutar yurtdışında 44.14 ve 31.39 olduğundan dolayı ev hanımlarına 7200 güne 317.808 analık borçlanması tutarı alınırsa ise 226.000 TL ödenecek.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

  • Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmamak,
  • Malullük ve yaşlılık aylığı almamak
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Herhangi bir gelire sahip olmamak

İsteğe Bağlı Sigorta İle Emeklilik Şartları Nelerdir?

  • Prim gününü doldurmak olmak,
  • 25 yıl prim ödemiş olmak,
  • 58 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Aynı zamanda isteğe bağlı sigorta ile emeklilikte 25 yıl prim ödemek yerine 15 yıl prim ödeyerek 61 yaşında emekli olunabilmektedir.

Doğum Borçlanma Ücreti Ne Kadardır?

En fazla üç çocuk için borçlanılabilirken,

İlk çocuk için 2 yıl borçlanmak isteyen anne en az 31,39 TL en çok 169,516 TL ödemektedir.

İkinci çocuk için 4 yıl borçlanacak anne en az 45,201 en çok ise 339,0033 TL ödeyecektir.

Üçüncü çocuk için ise en az 67.802 TL en çok 508.550 TL ödenmektedir. Ödemelerin geciktirilmeden yapılması gerekmektedir. Zamanında yapılmayan ödemelerde borçlanma kabul edilmemektedir.

Teklifin kabul edilmesi halinde 50 yaşında yani 1970 yılından önce doğan kadınlar bu uygulama ile şartları yerine getirdikleri takdirde emekli olabilecekler.