Et ve Süt Kurumu, elde kalan kurbanlıkları yetiştiricilerden satın alacak

Et ve Süt Kurumu, elde kalan kurbanlıkları yetiştiricilerden satın alacak

Et ve Süt Kurumu (ESK), Kurban Bayramı nedeniyle hayvan pazarlarına getirilen fakat satılmayarak elde kalan kurbanlıkları yetiştiricilerinden satın alacağını açıkladı.

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğü tarafından kurban satıcılarını rahatlatan bir açıklama yapıldı. Kurban Bayramı nedeniyle pazarlara getirilen fakat yetiştiricilerin elinde kalan kurbanlıklar kurum tarafından satın alınacak.

Genel Müdürlük tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre ise canlı ağırlık ortalaması 400 kilogram ve üzeri, besi kondisyonu yüksek erkek sığırların canlı tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülecek. Elde edilen ağırlık 17 lira ile çarpılarak fiyatlandırılacak.

Ayrıca canlı ağırlık ortalaması 320-399 kilogram arası erkek sığırlar içinde aynı yöntem uygulanacak ve elde edilen ağırlık 16 lira ile çarpılarak bir fiyatlandırma gerçekleştirilecek.

Küçükbaş hayvanlarda ise tokluk firesi düşülme işlemi yapılmayacak. Tokluların canlı kilogramları 14 lira, koyunların canlı kilogramları 12,5 lira, keçilerin canlı kilogramları 10 lira üzerinden olarak kurum tarafından satın alınacak.