24 Haziran 2019 Pazartesi 17:02
Engelli vergi indirimi nasıl hesaplanır? Kimler engelli vergi indiriminden faydalanabilir?
Takip Et:

Devletin engelli bireylere özel olarak sağladığı desteklerden yararlanabilme noktasında rapor derecesi, vergin indirim oranı, bunların maaşlara yansıması ile ilgili hükümler dikkate alınmaktadır.

Engelli Vergi İndirimi Detayları

Devlet tarafından toplum içerisindeki negatif grupların hizmetlerden eşit düzeyde yararlanabilmesi için destekler verilmektedir. Engellilerin sosyal ve ekonomik anlamda güvenlerinin tesis edilebilmesi, hak kayıplarının önüne geçilebilmesi amacıyla güvence sunulmuştur. Vergi indirimiyle sağlanan bu olanaklar kapsamında Gelir Vergisi, Gümrük Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, MTV, KDV ve Emlak Vergisi gibi ödemelerde imtiyazlar tanınmaktadır. Rapor seviyeleri bireyin engel durumuna bağlı olarak 3 temel başlık altında incelenir.

Engelli Rapor Seviyeleri

Birinci Derece Engel Grubu; engelli raporunda %80 veya daha yüksek engelli olduğu sağlık kurulu raporuyla tescillenmiş kişileri kapsamaktadır.

İkinci Derece Engel Grubu; orta derece engel grubu içerisindeki vatandaşları kapsamaktadır. Bu grup içerisindeki kişiler %50-%80 arası engelli olan vatandaşları içermektedir.

Üçüncü Derece Engel Grubu; Hafif engeli olan vatandaşları kapsamaktadır. Yüzde 50 ve altı engelli vatandaşları kapsamaktadır.

Kimler Engelli Vergi İndiriminden Yararlanabilir?

Ücretli engelliler, bakmakla yükümlü olan engelli ücretli kişi, engelli ve serbest meslek mensupları, basit usule göre vergi ödemekle mükellef olan engelliler engelli vergi indiriminden yararlanabilmektedir. Tanımlara göre;

Ücretli engelliler, bağlı bulunduğu SGK’da ücretli olarak istihdam edilen ve belgelenebilen engelli vatandaşları olarak telaffuz edilmektedir.

Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi ise;

Engelli bireyin eşi, annesi veya babası, evli olmayan çocukları kapsamaktadır.

Engelli Vergi İndirimi Detayları

Gelir Vergisi Mezuatı’na göre engelli vergi indirimleri maaş yansıması vergi indirim oranının aylık ve yıllık hesaplamasına göre yapılmaktadır. Engelli vergi indirim uygulanmasında başlıca etmenlerden bir tanesi engelli bireyin tam teşekküllü hastanelerden sağlık kurulu raporu almış olmasıdır. Asgari ücret dikkate alındığında en düşük engel grubunda yer alan bir engelli bireye 290 TL, en yüksek engel grubundaki bireyler ise 1200 TL vergi indirimi verilmektedir.

Rapor Seviyesine Bağlı Olarak Engelli Vergi İndirimi

2019 yılının Ocak ayından itibaren;

Birinci derece engellilere 1200 TL,

İkinci derece engellilere 650 TL,

Üçüncü derece engellilereyse 290 TL vergi indirimi yapılmaktadır.

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Detayları

Vergi indirimi avantajından yararlanmak isteyen engelli bireylerin veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin talep edilen belgeleri eksiksiz olarak tamamlaması ve bu belgelerin yetkili kurumlara teslim edilmesi gerekmektedir. Vergi Dairesi Başkanlıkları’nın bulunduğu illerde Grup Müdürlükleri’ne, ilçelerdeyse Mal Müdürlükleri ve Vergi Dairesi Müdürlükleri tarafından başvurular alınmaktadır.

Vergi İndirimi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Engelli Vergi İndirimini kapsayan mevzuattaki şartları taşıyan engelli vatandaşlar ve bakmakla yükümlü oldukları engelli vatandaş için başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için;

Başvuru formu, işyeri tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş yazı, nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi, sağlık kurulu raporu gerekmektedir.

Bakmakla yükümlü olunan engelli kişiler için vergi indirimi başvurusu yapılacaksa;

Başvuru formu, engelli kişiye bakmakla yükümlü olduğuna dair belge, engelliye ait sağlık kurulu raporu, başvuru sahibinin ve bakmakla yükümlü olunan engelli kişinin kimlik kartı veya nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

Vergi İndirimi Başvuru Sorgulama

Vergi indirimi başvuru sonuçları tebligat ve intenet üzerinden öğrenilebilmektedir.

Tebligat yoluna göre, başvurularda gerekli belgeler başvuru sonrasında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın içinde yer alan müdürlükler tarafından teyit edilir ve Merkez Kurulu tarafından gerekli inceleme yapıldıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başvurular Vergi İdaresi Başkanlığı veya Defterdarlığa iletilir.

İntenet üzerindeyse EVİS sorgulama ekranından sonuç sorgulama ve evrak takibi yapılabilmektedir.



Son Güncelleme: 24.06.2019 17:02
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler