Engelli raporu nasıl hesaplanır? Engelli raporu hesaplama detayları ve merak edilenler

Engelli raporu nasıl hesaplanır? Engelli raporu hesaplama detayları ve merak edilenler

Engelli raporu olan kişilere devlet tarafından bazı haklar tanınmaktadır. Engelli raporu almak isteyen kişiler, engelli raporu hesaplama ile ilgili soru ve cevapları araştırıyorlar. Engelli raporu almak isteyen kişilerin, bu rapor için gereken şartları sağlaması gerekmektedir.

Engelli vatandaşlara devlet tarafından aylık maaşlar bağlanmaktadır. Engelli maaşı alabilmek için engelli raporu almak gerekmektedir. Engelli raporu devlet tarafından verilen resmi bir belgedir.

Engelli Raporu Nasıl Hesaplanır?

Engelli raporu hesaplama işlemi, engelli vatandaşların sağlık muayenesine girmesi sonucunda yapılmaktadır. Engelli raporu ile birlikte yardımlardan faydalanmaya hak kazanan kişiler belirlenmektedir.

Engelli raporu hesaplamalarında farklı formül ve esaslar kullanılmaktadır. Bu hesaplamalar sonucunda ilgili vatandaşların ne oranda engeli olduğu belirlenmektedir. Engel oranının belirlenmesinde en çok dikkat çeken hesaplama yöntemi “Balthazard hesaplama cetvelidir”

Balthazard Hesaplama Cetveli

Engelli raporu hesaplamalarında kullanılan Balthazard yöntemi, ilgili kanunun 11. Maddesi esas alınarak yapılmaktadır. Balthazard engelli raporu hesaplamasında şu aşamalar izlenmektedir.

- Engelli olan kişinin her engelinin ayrı ayrı hesaplanmasının ardından tespit edilen oranlar yüksekten başlayacak şekilde sıralamaya koyulur.

- Engel oranları listesinde ilk basamakta olan engelin oranı %100’den çıkarılmaktadır.

- Bu adımdan sonra hesaplanan sonuç, listenin ikinci sırasında bulunan engel oranı ile çarpılır.

- Çarpım sonucunda elde edilen oran, 100’e bölünmektedir.

- Bölme sonucunda bulanan sonuç, listedeki en yüksek engel oranına eklenmektedir. Bu yöntemle iki oranın birleştirilmesi mümkün olabilmektedir.

Ayrıca engelli raporu almak için Balthazard hesaplama cetvelini kullanan engelli kişinin yaşı 60’tan büyükse, hesaplama sonucuna bir de %10 eklenmektedir.

Engelli Raporu Hesaplama Programı Nasıl Kullanılır?

Bütün bunların yanı sıra engelli raporu hesaplama yapmak isteyen kişilerin kullanımına açılmış bazı yazılımlar da vardır. Engelli raporu hesaplamaları pek çok intenet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Söz konusu engelli raporu hesaplama raporunda yer alan bazı kutucuklar şunlardır:

- Kulak burun boğaz

- Zihinsel / Ruhsal / Davranışsal

- Deri (Cilt)

- Hemopoetik (Kan)

- Kardiyovasküler (Kalp – damar)

- Sindirim

- Görme

- Kadın hastalıkları ve doğum

- İdrar yolları (Üregenital)

- Endokrin (Hormon)

- Onkoloji (Kanser)

- Kas – iskelet

- Solunum

- Yanıklar

- Sinir

- Diğer

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Devlet destekli olarak engelli haklarından faydalanabilmek için engelli raporu almak gerekmektedir. Engelli raporu Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Engelli raporu almak isteyen kişiler bu sağlık merkezlerinde muayene olarak rapor alabilirler.

Engelli Raporu Şartları Nelerdir?

Engelli raporu alabilme şartları şunlardır:

- Türk vatandaşı olmak,

- En az 1 engel durumu bulunmak.

Engelli Raporu Olan Kişilere Tanınan Haklar Nelerdir?

- Toplu taşıma araçlarında indirimli geçiş

- Enerji tüketiminde indirim

- Emlak Vergisi ve ÖTV kesintilerinde indirim

- Uçak biletlerinde indirim

Engelli raporu almak isteyen kişilerin öncelikle Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastaneden randevu alması gerekmektedir. Ayrıca gereken belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bunların yanında hastanede dilekçe doldurulması ve bunun akabinde alınan numarayla muayene olunması, engelli raporu almak için uygulanan adımlardır.