Engelli raporu ile indirimli araç nasıl alınır? Gerekli evraklar nelerdir?

Engelli raporu ile indirimli araç nasıl alınır? Gerekli evraklar nelerdir?

Engelli raporu olan kişiler araç satın ÖTV indirimlerinden faydalanmaktadır. ÖTV indirimiyle araç satın alacak kişilerin engel oranının yüzde 90 ve üzerinde olması gerekir. Ayrıca ÖTV indirimi için gerekli evrakların da hazırlanması gerekmektedir.

Engelli raporu olan kişiler araç satın almak istediklerinde ÖTV indiriminden yararlanabilmektedir. Engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanmak için engel durumunu belirten raporlarını hazırlamalıdır.

Engelli raporlarında %40 ve üzerinde engeli olan kişiler araç satın alırken özel engelli aracını kullanmaya yetkili olmalıdır. Bunun için H sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulmaktadır.

Araç kişinin engel durumuna göre uygun aksamda yaptırılması şartıyla ÖTV’den muaf sayılmaktadır. Satın alınacak araç engelli kişinin yakını veya profesyonel şoför tarafından kullanılacaksa B sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulmaktadır. Engelli raporlarında kişinin araç kullanıp veya kullanmayacağına dair açıklamanın olması gerekmektedir.

Engelli araç satın alan kişiler bu araçları 5 sene kadar kullanmak zorundadır. 5 yıllık süre içerisinde araçlarını satacak engelli vatandaşların ÖTV tutarını ödeyerek aracı satması gerekmektedir.

Araç Satın Almak İçin Engel Oranı Ne Kadar Olmalıdır?

Engelli raporu uygulamaları 2 farklı şekilde olmaktadır. Kişinin engel durumuna göre alacağı araçlarda yapılan uygulamalar şu şekildedir:

- %40 oranında engel raporu olan kişilerin satın alacakları araçlarda engellinin kendi kullanacağı araçlar sınıflandırılmaktadır.

- %90 oranında engel raporu olan kişiler araç satın alacakları zaman kişinin yakınlarının yararlanması için indirimler uygulanmaktadır.

Engelli Araç Satın Alma Şartları Nelerdir?

Engelli vatandaşlar araç satın alırken ÖTV’den muaf sayılabilmektedir. Kişilerin ÖTV’den muaf veya ÖTV indirimi ile araç satın alabilmesi için engel seviyesinin belirlenmesi gerekir. ÖTV’den muaf sayılacak kişiler engel oranının belirlenmesiyle ortaya çıkar. Engelli indirimlerinden faydalanmak için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir.

- %90 engel oranı haricinde ortopedik nden yararlanır.

- Araç satın alınırken trafik tescil işlemlerinin yapılması gerekir.

- Aracı kullanacak kişilere ait belgeler hazırlanmalıdır.

- Engelli aracı kimin kullanacağı satın alma işlemlerinde belirlenir.

- Engelli araçları 5 sene boyunca satılamaz.

Engelli Araç Satın Alımı İçin Gerekli Belgeler

- Engel oranını belirten ve engelli kişinin araç kullanıp kullanamayacağına dair ibarenin bulunduğu ve sağlık kurulu tarafından verilen rapor hazırlanmalıdır.

- Aracı engel sahibi kişi kullanmayacaksa aracı kullanan kişinin B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir.

- Aracı engel sahibi kişi kullanacaksa H sınıfı ehliyet gerekmektedir.

Engelli Raporu Alma Şartları

Engelli raporu almak için ilk olarak başvuru dilekçesinin hazırlanması gerekir. Engelli raporu için gereken şartlar şu şekildedir:

- Kalıcı veya geçici engel sahibi olmak gerekir. Verilen raporlar engel durumuna göre süresiz veya süreli olarak verilmektedir.

- Engelli raporu almak için Türk vatandaşı olmak gerekir.

- Sağlık kurulu engel oranının %40 veya üzerinde olması gerekir.

Engelli raporu alınırken herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Engelli raporu olan kişilere ÖTV indiriminin yanı sıra farklı haklar da tanınmaktadır.

Engelli Araç İndirimi

Engelli kişiler ÖTV indiriminden yararlanmak için sıfır model bir araç satın almalıdır. Engelli araç indirimleri kişinin sahip olduğu engele bakılmaksızın verilir. Engelli kişilerin araç satın alma işlemlerinde herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. ÖTV indiriminden yararlanmak için engelli raporunun olması gerekir.

Engelli Araç İndirimi Hesaplama

hesaplamaları aracın tutarına göre belirlenmektedir.

Değeri 100 bin TL olan bir araç satın alınırken, bu aracın ücreti ÖTV ile birlikte 150 bin TL olmaktadır. 150 bin TL üzerinden %18 KDV uygulanan aracın fiyatı 177 bin TL olmaktadır. Bu değerler üzerinden yapılan ÖTV indirimi 59 bin TL olmaktadır.

ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerlidir?

ÖTV indirimlerinin uygulanacağı araçlar yönetmelikte belirtilmiştir. ÖTV indirimiyle alınacak aracın motor gücünün 1.6’yı geçmemesi gerekir.

Satın alınan aracın 5 yıl süreyle kullanılması gerekir. Ayrıca satın alınacak aracın sıfır model olması da gerekmektedir.