Engelli raporu ile indirimli araç alımı şartları ve gerekli evraklar listesi

Engelli raporu ile indirimli araç alımı şartları ve gerekli evraklar listesi

Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırabilmek için araç alımlarında da yardımcı olunmaktadır. Sıfır araç alımlarında engelli raporu ile indirimli araç alımı şartlarını ve gerekli evrak listesini merak edenler için işte detaylar...

Engelli vatandaşlara araç alımlarında yardım sağlanmaktadır. Normalde vatandaşlardan alınan Özel Tüketim Vergisi ve KDV, engelli oranı belirli düzeyde olan vatandaşlardan alınmamaktadır. Bu durum sıfır araç alımlarında engellilere büyük avantaj sağlamaktadır. Engelli raporu olan vatandaşlar bu olanaklardan yararlanabilmektedir.

ÖTV ve KDV indiriminden yararlanmak için engel derecesinin en az %40 oranında olması gerekmektedir. Engel derecesi bu oranın üstünde olan vatandaşlar sıfır araç alımlarında ÖTV ve KDV ödememektedir.

Engelli ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli?

Engelli vatandaşların araç alımlarında kolaylık sağlanması için uygulanan bu yardım sıfır araç alımlarında ÖTV muafiyeti 1.6 motora kadar olan tüm araçlar için geçerlidir. ÖTV ödemeden alınabilen bu araçlarda engel oranından başka bir şarta bakılmamaktadır.

Engel oranı %40 ve üzeri olanların dilediği gibi ÖTV ödemeden sıfır aracı çok uygun bir fiyata alması sağlanmaktadır. Bu indirimden yararlanabilmek için tam teşekkülü bir devlet hastanesinden engelli oranını gösteren bir engel raporu alınması gerekmektedir. Daha önce bir araç alımı yapıldıysa yeni bir araç alımı 5 yıl sonra yapılmalıdır. 5 yılda bir ÖTV ödemesi engelli vatandaşlar tarafından yapılmaz.

Engelli Vatandaşın Araç Alımı

ÖTV indirimli araç almak isteyen engelli vatandaşların en az %40 oranında engeli bulunmalıdır ve bu engel durumu engel raporu ile gösterilmelidir. ÖTV indiriminin yanı sıra engelli park yerlerini kullanmak isteyen engelliler ayrıca engelli kimliği de almalıdır.

Engellilere devlet yardımı bunlarla bitmemektedir. Emekli olmak isteyen engelli vatandaşların yaş beklemesine gerek yoktur. Erken emekli olma hakları vardır. Ayrıca maddi durumu kötü olan engellilere devlet her ay engelli maaşı vermektedir.

Engelli Vatandaşın Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

ÖTV indirimli araç almak isteyen engelli vatandaşların bu haktan yararlanabilmesi için engelli raporu alması gerekmektedir. Engelli raporunda en az %40 engelinin bulunduğu yer almalıdır. En az %40 engeli bulunan engelli vatandaşlardan istenilen diğer belgelerden sonra ÖTV indirimli araç alımı sağlanmaktadır.

ÖTV indirimli sıfır araç alımlarında engelli vatandaşların sadece engelli raporu getirmesi yeterli olmaktadır. Ancak başka biri engelli vatandaşın adına işlem yapıyorsa engelli kişiye atanan kanuni vasi ya da vasiler varsa bunlar ile ilgili belge de istenmektedir.

Engelli Vatandaş Araç Satışı

Engelli indiriminden yararlanarak alınan araçların satışı 5 yıllık süre dolmadan yapılamamaktadır. Devir işlemi veya satış işlemleri 5 yıllık süre tamamlandıktan sonra yapılabilmektedir. ÖTV indirimli alınan araçlarda engellilik oranının yüksek olması gerekmektedir. %40 ve üzeri engeli olan vatandaşlar engelli aracı alabilmektedir.

Hastalık nedeniyle engelli aracı alınmamaktadır. Yani şeker hastası, kalp hastası ve benzeri hastalıklarda ÖTV indirimli araç alımı yapılmamaktadır. Engelli raporunun olması ve kişinin engelinin bulunması gerekmektedir. Engelli raporu tam teşekküllü hastaneler tarafından verilmektedir ve birden fazla doktorda muayene işlemi gerçekleşerek bu rapor hazırlanmaktadır. Engelli vatandaşların araç alma hakkı 5 yılda 1 araç şeklindedir. İkinci el araçlarda indirim yapılmamaktadır.