Emlak Vergisi 2019 1.Taksit Ödemeleri 1 Martta Başlıyor

Emlak Vergisi 2019 1.Taksit Ödemeleri 1 Martta Başlıyor

2019 yılının emlak vergisi birinci taksit ödemeleri 1 Mart cuma günü başlıyor ve 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Vergilerin ödemeleri belediyelerdeki vezneler aracılığı ile ya da internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

Gayrimenkul sahibi vatandaşların 2 taksit olarak yıllık ödedikleri emlak vergisi 1 Mart itibari ile başladı. Emlak vergisi için ödemeler 1 mart ile 31 mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödemeleri için gayrimenkulün bulunduğu belediyelere başvurarak ödemelerini yapabilirler.

4 yılda bir olarak belirlenmekte olan vergi değerleri takdir komisyonlarınca yapılıyor. Emlak vergileri meskenlerin, binaların, arazi ve arsaların vergi değeri üzerinden alınmakta. Yani 2017 yılında belirlenmiş olan vergi değeri 2021 yılına kadar uygulanacak.

Oranı binde 1 ve binde 3 arasında değişmekte olan emlak vergisi geçimini emekli maaşıyla sağlayan vatandaşlardan, herhangi bir geliri olmayanlardan, engele sahip bireylerden, şehit yakınları ve gazilerden alınmamaktadır, bu kişiler emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Öte yandan muaf tutulan durumlar haricinde gayrimenkulü bulunan her vatandaş emlak vergisini ödemek zorundadır. Belirlenmiş olan sürede emlak vergisinin ödenmemesi durumunda %1.40 oranında gecikme faizi uygulanmakta.

Emlak vergisinden muaf tutulabilen herhangi bir geliri olmayan bireyler, ev hanımları, engeli olan bireyler, geçimini emekli maaşıyla sağlayanlar, şehit yakınları ve gaziler 200 metrekareyi geçmeyen ve sahip oldukları tek bir konut için emlak vergisi ödemiyorlar. Vergiden muaf olabilmek için belediyelerin ilgili birimlerine başvuruda bulunması ve gerekli belgelerin doldurulması zorunlu, aksi taktirde muaf olabilecekken vergi borcu çıkarılan ve borcunu ödemekte olan çok fazla kişi bulunmakta. Ödeme yapmış olan bu kişiler gerekli başvuruları yaptıkları taktirde geçmiş 5 yıla ait ödemelerini geri talep edebilirler.