Emekli sandığı hizmet birleştirme nedir? Hizmet birleştirme nasıl yapılır? Hizmet birleştirme dilekçesi örneği

Emekli sandığı hizmet birleştirme nedir? Hizmet birleştirme nasıl yapılır? Hizmet birleştirme dilekçesi örneği

Özel sektörden kamuya geçen vatandaşlar SGK'dan hizmet birleştirmeyle emekliliğe bir adım daha yaklaşabilmektedir. Emekli Sandığı hizmet birleştirme dilekçesi örneği ve hizmet birleştirme işlemi hakkında merak ettiğiniz detayları içeriğimizde derledik.

Hizmet birleştirme işlemi emekli sandığı için 2008 yılındaki Sosyal Güvenlik Reformu’nda SGK ile Bağ-Kur’un aynı platformda bulunarak hizmet vermesi planlanmıştır. SGK’da toplanan emeklilik hizmetleriyle hizmet birleştirme kanunu kaldırıldı. Reform hareketleriyle kişiler artık hizmet birleştirme işlemi yapmayacaklar.

SGK’dan hizmet birleştirme için başvuruda bulunacak kişilerin birden fazla kurumda çalışması halinde kendi faydaları çerçevesinde olumlu sonuçlanacak. SGK’nın sağladığı bu işlemden yararlanmak isteyen kişilerin dilekçeyle başvuru yapması gerekir.

Hizmet birleştirme nedir?

Hizmet birleştirme daha hızlı emekli olabilmenizi sağlıyor. Kişilerin ödediği primlere bağlı olarak emeklilik türleri farklılık gösterir. SSK ve Bağ-Kur’a göre daha avantajlı emeklilik vadeden hizmet birleştirmeden Emekli Sandığı’na çalışma süresi diğer iki kurumdan fazla olan bireyler hizmet birleştirme yapabilirler.

Hizmet birleştirme işleminin yararları nelerdir?

Hizmet birleştirme süreci ile birey daha hızlı emekli olabiliyor. Bu noktada;

Kişiler memur olmadan önce özel sektörde çalışmış olduğu zaman dilimiyle bu süre zarfında çalıştıkları süre zarfında yatırdıkları primler Emekli Sandığı’na eklenir ve böylelikle daha erken emekliliğin önü açılır.

Kişilerin memur olarak istihdam edildiği süreçte vefat etmesi durumunda mirasta hak sahibi olan kişilere bağlanacak aylık tutar artar.

Hizmet birleştirmeyle kıdem bekleme süresi aşağı çekilebilir.

SGK hizmet birleştirme nasıl yapılır?

SGK hizmet birleştirme işlemi, bir kamu çalışanının mesleğini icra ettiği kamu kurumu tarafından yapılır. Kamu kurumu ilk olarak memurun bilgisini SGK İl Müdürlüğü ile irtibata geçerek hizmet birleştirmesi yapar. Birleştirme işlemine göre her yıl 360, her ay 30 gündür. Kişilerin mesleğini yaparken geçirmiş olduğu kazalar nedeniyle meydana gelebilecek malullük veya ölüm gibi hadiselerde hizmet birleştirmeleri yapılamaz.

Hizmet birleştirme yapacak memurun hizmet birleştirme dilekçelerini taşıdıkları kamu idaresine iletmesi gerekir. Çalışanın istihdam edildiği kamu kurumu daha önceki hizmet süresini SGK’dan öğrenir. Akabinde memurun geçmiş hizmet süresi ve maddi gelir belgesi ile SGK’ya bildirir.

Hizmet birleştirme dilekçe öneği

T.C. ….. (KURUM ADI)

... (KURUM ADI) ...................................................................................................

… (GÖREV YERİ) .....................Sicil Numarası ile görev yapmaktayım.

Daha önce S.S.K. / Bağ-Kur’a tabi olarak geçen hizmetlerimin Emekli Sandığında birleştirilmesi için gerekli işlemlerin yapılması hususunda gereğini arz ederim.

İmza

Adı Soyadı

. . ./. . ./. . . .

Sigortalı Hizmetin Geçtiği İl :

SSK. Sicil No :

Bağ-Kur Sicil No :

Adı Soyadı :

Baba Adı :

Anne Adı :

Doğum Yeri :

Doğum Tarihi :

Emekli Sicil No :

T.C.Kimlik No :