Emekli Sandığı dul yetim aylığı kime hangi oranda bağlanır?

Emekli Sandığı dul yetim aylığı kime hangi oranda bağlanır?

Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı kimlere hangi oranda bağlanıyor? 2020 yılında Emekli Sandığı kapsamında dul ve yetim aylığı oranları belirlendi. Emekli Sandığı’ndan hangi hak sahibinin ne oranda maaş alacağı haberimizde.

Devlet çalışan vatandaşların vefat etmeleri halinde geride kalan hak sahiplerine çeşitli imkanlar sağlıyor. Bu imkanlardan biri de dul ve yetim aylığıdır. Dul ve yetim aylığından SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’na bağlı olan kişilerin hak sahipleri yararlanabiliyor.

Söz konusu maaş belirlenmiş oranlara göre kişinin hak sahiplerine pay ediliyor. Söz konusu oran yine belirlenen maddelere göre değişebilir. Maaşı kimlerin alabileceği de mevduatta yer almaktadır.

2020 yılı Emekli Sandığı dul ve yetim maaşı

2020 yılında Emekli Sandığı tarafından dul ve yetim maaşı alacak eş ve çocukların maaşları 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu gereğince yatırılmaktadır. Vatandaşlar 5434 saylı Emekli Sandığı Kanununa göre kimlerin hangi oranda maaş alacağını merak ediyor.

Kanunda yer alan maddeye göre hak sahipleri yani karı, koca ve çocuklar ile ana, baba dul ve yetim aylığı alabiliyor.

Emekli Sandığı maaş bağlanma oranları

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre dul ve yetim maaşında kimlerin ne kadar oranda maaş alacağı da belirtilmiştir. Buna göre tek hak sahibi eş için %75 oranı belirlenmiştir. Yine kanuna göre hak sahibi kişi tek eş ve çalışıyorsa %50 oranında maaş alabiliyor.

Hak sahibi bir eş ve çocuksa eş %60, çocuk %30 oranında maaş alıyor. İki çocuk var ise eş %50 çocuklar %25 oranında maaş alıyor. Bunun dışında hak sahibi yalnızca çocuksa %50 oranında maaş alırken, eğer iki çocuk hak sahibi ise çocuklar %40’ar oranda maaş alabiliyor.