Emekli Maaşını Yüksek Alabilmek İçin Neler Yapılabilir? Emekli Maaşını Yüksek Almanın 8 Yolu

Emekli Maaşını Yüksek Alabilmek İçin Neler Yapılabilir? Emekli Maaşını Yüksek Almanın 8 Yolu

Çalışan herkes emekli olacağı günü düşünür. Emeklilik hayalleri kurarken en çok düşünülen konulardan bir tanesi de emekli maaşlarıdır. Emekli maaşları ne kadar yüksek olursa, hayaller de o kadar çeşitlenebilmektedir. Peki emekli maaşını yüksek alabilmek için neler yapılabilir? Bu yazımızda Emekli Maaşını Yüksek Alabilmek içi Kullanılabilecek 8 Yöntemden bahsedeceğiz. İşte o yöntemler…

Emekli Maaşını Yüksek Alabilmek içi Kullanılabilecek 8 Yöntem

Emeklilik hayali kurarak çalışma hayatlarında kendilerine motivasyon kaynağı edinen vatandaşlarımız için en önemli konulardan biri de emekli maaşlarının miktarı.

İntenet ortamında emekli maaşının ne kadar olacağı yönünde ve emekli maaşının nasıl yükseltilebileceği yönünde pek çok soru sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bizler bu yazımızda siz değerli okurlarımızı emekli maaşları hakkında ve bu maaşların nasıl yükseltilebileceği konusunda bilgilendireceğiz.

İlk olarak bilinmesi gereken en önemli konulardan biri emekli maaşını etkileyen en büyük hususun alınan brüt maaşlar yani SGK’ya bildirilen prime esas olan kazançlardır. Bu tutar ne kadar yüksek olursa emekli maaşları da o kadar yükselmektedir. Brüt maaşlar asgari ücret üzerinden SGK’ya taşınıyorsa, doğal olarak emekli maaşı da düşük bir ücret oluyor.

Diğer yandan emeklilik hesaplamalarında 3 farklı dönem etkili oluyor. Bu dönemler 2000 senesi öncesi, 2000 ve 2008 seneleri arası ve 2008 senesi sonrası olarak görülüyor.

2000 senesi ve öncesindeki dönemlerde aylık bağlama oranları daha yüksek seviyelerde tutuluyor ve kazanca göre %70 çarpanı uygulanıyor. 2000 ve 2008 senesi arasında emekli olanlarda ise güncelleme katsayılarıyla kazançlar bugüne uyarlanarak hesaplama yapılıyor. 2008 sonrasında emekli olanlar ise diğerlerine göre daha şanssız. Bu dönemde emekli olanlarda oranlar diğerlerine göre daha düşük seviyelerde kullanılıyor.

Bu bağlamda 2008 sonrasında emekli olacak olan vatandaşlarımız emekli maaşlarını artırmanın yöntemlerini arıyorlar. Emekli maaşlarını artırabilmek için öncelikli olarak bu işlemi son 1-2 seneye değil de tüm çalışma hayatına yayma gibi bir strateji sergilemeleri gerekmektedir. Çünkü emekli maaşları çalışma hayatının son 1-2 senesinde değil, tümünü kapsayacak şekilde hesaplanmaktadır.

Brüt ücretlerin öneminden zaten bahsetmiştik. Bu ücretlerin maaş bordrosuna doğru yansıdığından emin olmak sizin için daha faydalı olacaktır.

Öte yandan borçlanma ya da isteğe bağlı ödeme yapan vatandaşlarımız için verebileceğimiz tavsiye, ödeyebildiğiniz kadar yüksek tutarlarda ödeme yapın.

Hem SSK hem de BAĞ-KUR kapsamında olanların, BAĞ-KUR primlerini de ödemeleri durumunda, emekli maaşları ciddi oranda artış gösterecektir.

BAĞ-KUR’dan prim ödenmesi ve 1 Mayıs 2008 tarihinden önce sigortalı olunması durumunda en son 3.5 sene SSK ile çalışılması halinde emeklilik bu kurum üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla maaşlar da artmaktadır. 2008 sonrasında ise vatandaşlar hangi sigortaya daha çok prim ödemişlerse oradan emekli olmaktadırlar.

Diğer taraftan brüt maaşı yalnızca alınan ücretin belirlemediğini ve sizlere ödenen tüm ücretlerin buna eklendiğini bilmeni gerekiyor. Doğal olarak maaş bordrosuna bu ücretleri de işletmeniz gerekmekte.

Emekli olurken vatandaşlara bir form doldurtulmaktadır. Bu formda bulunan boşlukları tam anlamıyla yazmanız ve işaretlemeniz gerekiyor. Çocuk sayısına kadar işaretleyin ki maaş bağlama oranınız yükselsin. Bu durum maaşınızın artmasına neden olacak.