15 Ocak 2020 Çarşamba 11:19
Elektrik işletme kodu nedir? Elektrik işletme kodu nereden, nasıl öğrenilir?
Takip Et:

Elektrik işletme kodunu öğrenmek isteyen pek çok kişi nerden ve nasıl öğreneceğini araştırmaya başladı. Elektrik işletme kodunu öğrenmenin en kolay ve kısa yolu elektrik faturasına bakmaktır. Ayrıca başka bir yol alarak kişinin elektrik işlete kodunu neye göre hesapladığına bakılarak, kendi elektrik işletme kodunuzu da hesaplayabilirsiniz.

Dağıtım firmalarının elektriği dağıttıkları yere göre işletme kodunda da değişiklikler gözlemlenmektedir. Elektik faturasını online ödemek veya sorgulatmak isteyen kişilerin elektrik işletme kodu veya abone numarasına ihtiyacı vardır. Bu bilgiler ise elektrik faturalarının üst kısmında bulunmaktadır.

Elektrik işletme kodu nedir?

Elektrik işletme kodu, elektrik faturalarının kimliğidir denilebilir. Abonelere özel olarak düzenlenen bu kodlar her elektrik faturasının üst kısmında bulunur. Borç sorgulama ve fatura ödeme gibi işlemlerde bilinmesi zorunlu olan bu kod elektrik üretim ve satışı serbest piyasaya geçmesinden dolayı firmaların farklı işletme kodları bulunur. Elektrik işletme kodu 11 haneden oluşmaktadır. İşletme kodu, 3 rakam, 1 nokta, 2 rakam, 1 nokta, 2 rakam, 1 nokta şeklinde bulunmaktadır. Bazı faturalarda kutucuklar içerisinde bulunurken bazılarında ikinci sırada kutucuklar içerisinde olmaktadır.

Elektrik işletme kodu öneği

Elektrik işletme kodları ile ilgili önekler şu şekildedir;

  • BEDAŞ için elektrik işletme kodunun01.04.00.00 olduğu bir bölge düşünülsün. Buradaki 212; il kod numarası olmaktadır. BEDAŞ’a verilen işletme kod numarası 1 olduğu için ikinci rakam grubu 01’dir. 4, belediye kodunu temsil etmektedir. Sonraki rakam grubu köy kodu olarak geçmektedir. İşletme kodunun son rakam grubu ise kasaba kodunu temsil etmektedir.
  • Sarıyer’in işletme koduna bakıldığında; Sarıyer merkez için 212.11.00.00.00 olmaktadır. Şişli için ise 212.11.13.00.00 olmaktadır.
  • Beylikdüzü için belirlenen işletme kodu; 212.04.50.00.00’dır.

Elektrik faturasında bulunan abone numarası nedir?

Elektrik abone numaraları elektrik abonelerinin elektriği satın aldıkları dağıtım firmalarına kayıtlı oldukları kimlik numaralarıdır. İşletme kodu dağıtım firmalarının kimlik kodu sayılırken abone numaraları da abonelerin dağıtım firmasında ki kimlik numaralarıdır. Abone numaraları da işletme kodları gibi 11 haneden oluşmaktadır. Abone numarası genellikle faturalarda işletme kodlarının tam altında bulunur. Dağıtıcı firmalara göre değişiklik gösterse de her firmada üst kısımda ki 3 sırada genellikle bulunur. Abone numarasının 7 haneli olarak yazması durumunda 11 haneye tamamlayabilmek için başında 4 tane 0 eklenmesi gerekmektedir. elektrik faturalarını mobil bankacılık üzerinden öderken abone numarası sorulmaktadır. Başına 0 konulmaması halinde ise sistem hata mesajı vermektedir.

Elektrik sayaç numarası nedir?

Sayaç numarası adından da anlaşılacağı gibi sayacın üzerinde bulunan numaradır. Kısaca sayacın kimlik numarası denilebilir. Elektrik sayacına göre farklı seri numaraları olmaktadır. Bu numaraya hem sayaca bakarak hem de faturaya bakarak ulaşabilirsiniz. Elektrik sayaç numarası fatura sayaç no adı altında belirtilmektedir. Sayacın markasına, mekanik veya elektronik oluşuna göre sayaç numarasında farklılıklar olabilmektedir.

Elektrik faturasında bulunan bedeller nelerdir?

  • Aktif olarak tüketilmiş olan enerji kullanım tutarları yer almaktadır.
  • Dağıtım bedelleri yazmaktadır.
  • Fatura bedeline eklenen vergi tutarları görülmektedir.
  • Sayacın daha önce değiştirilmiş olması, elektrik fatura ödemesinin geciktirilmiş olması veya elektrik bağlama masrafının olması durumunda; bu bedeller de ilgili faturada yer almaktadır. Eğer o ayki faturada bu bedellerin yer almaması gerektiği düşünülüyor ise; elektrik işletme kodu, abone numarası, sayaç numarası, faturadaki isim ve soyisim kontrol edilmelidir. Sonrasında ise gerekli itirazlar yapılmalıdır.

Son Güncelleme: 15.01.2020 11:19
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.