E-Devlet Üzerinden Tatil İzin Belgesine Nasıl Başvuru Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Tatil İzin Belgesine Nasıl Başvuru Yapılır?

E- devlet tatil izin belgesi başvurusu nasıl yapılıyor? Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm ile ilgili atılacak adımları açıkladı. Tatil izin belgesinin devreye gireceğini bildiren Bakan Ersoy, izinlerin nasıl alınacağını ve hangi tarihte başlayacağını da açıkladı.

E- Devlet Üzerinden Tatil İzin Belgesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Korona virüs salgını sürecinde artık normalleşme sürecine doğru adımlar atılmaya başlandı. Turizm ile ilgili de geçtiğimiz günlerde değerlendirmeler ve toplantılar yapıldı. Telekonferans ile yapılan toplantılar da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile İzmir Ticaret odası meclis ve komite üyeleri de yer aldı.

Turizm sektörü ile ilgili önemli kararlar alındı ve toplantı sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy hava trafiğini Haziran ayında aşamalı olarak açmayı planladıklarını söyledi. Temmuz ayı içerisinde de bu durumun yoğunlaşacağını vurguladı. Ramazan Bayramı sonrasında da İstanbul için özel izin belgelerinin verileceği de açıkladı. Ayrıca İzmir yolcu alımlarına alınan kararlar doğrultusunda 3 ile 4 Haziran da başlayacak.

Bunların dışında lokantalar ile ilgili de yeni düzenlemeler yapılacağı belirtildi. Kapasite yavaş yavaş arttırılarak lokantalar açılmaya başlayacak. Sosyal mesafeye uyabilecek kapasiteye sahip yerlerin açılması söz konusu olacak. Açılan mekanların klimalarında da değişiklik yapılacağı bildirildi. Eğer lokanta sahipleri bu değişikliği yapmazsa açılamayacak.

Tatil İzin Belgesi

Sokağa çıkma yasağının ardından ilk olarak İstanbul için geçerli olan tatil izin belgeleri daha sonra Haziran ayında tüm iller için geçerli olacak. Ayrıca Haziran ayında hava ulaşımı da kademeli şekilde açılacak ve Temmuz ayında normalleşmeye doğru gidilecek. Salgın nedeniyle etkilenen turizm sektörü için çözüm aranmaktadır. Şimdilik bu çözümler alınsa da daha sonra değişebilmektedir. Turizmin yavaş yavaş artması için ilk önce hava yolunun açılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri izlenmektedir.

Tatil amacıyla şehir değişikliği yapmak isteyenlere Haziran ayı itibariyle tatil izin belgesi verilecektir. Tatil izin belgesi için başvurular 199 hattı üzerinden ya da e- devlet üzerinden yapılmaktadır. E- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e- başvuru sayfasında izin belgesi için başvurular yer almaktadır. Buradan talep oluşturarak başvuru yapabilirsiniz.