E-Devlet ile internetten ÇKS belgesi çıkartma ve güncelleme işlemleri 2020

E-Devlet ile internetten ÇKS belgesi çıkartma ve güncelleme işlemleri 2020

ÇKS belgesi çıkartma 2020 (E- devlet internetten başvuru) işlemi nasıl yapılır? Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmak isteyen vatandaş nasıl kayıt olacağını araştırıyor. Çiftçi Kayıt Sistemine ilk defa kayıt olacaklar gereken evrakların neler olduğunu ve başvurunun nereye yapılacağını merak ediyor. ÇKS belgesi çıkartma işlemi 2020 yılında da devam etmektedir. Başvurular Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır.

ÇKS Belgesi Nedir?

Devlet tarafından çiftçiye verilen destek paketlerinden yararlanmak isteyenlerin ÇKS belgesi olması gerekiyor. Çiftçiler için bu belge oldukça önemlidir. Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini alabilmek için nereye başvuru yapılacağı vatandaş tarafından merak ediliyor. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmanın birçok yolu bulunmaktadır.

Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Nasıl Yapılır?

Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmak isteyen ve ilk kaydı olanların 3 farklı yolu vardır. Bunlardan biri arazi sahibinin kayıt belgesi için başvuru yapması, ikincisi arazi kiralayan kişinin başvuru yapması ve üçüncüsü de birinci dereceden yakınlarına ait olanların çiftçi kayıt sistemine başvuru yapmasıdır.

İlk kez çiftçi kayıt sistemine kaydınızı yaptıracaksanız, kimlik bilgilerinizin yer alacağı bir takım evrakları doldurmanız gerekmektedir. ek olarak tapularınızın fotokopisini çektirmeniz ve tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmanız gerekiyor. Ek olarak bir forma arazilerin tapu bilgilerini ve o yıl içerisinde yetiştirdiğiniz ürünleri yazmanız gerekli. Doldurduğunuz bu forma köyünüzün ya da muhtarlığınızın imza atması gerekiyor. Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine belgelerle birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

ÇKS Başvurusu İçin Gereken Evraklar

ÇKS başvurusu için gereken evraklar gerçek veya tüzel için değişiklik göstermektedir. Ayrıca kişi veya kurum ile kira sözleşmesi olanlarında evrakları farklılık göstermektedir. Kişilerden kiralanan araziler 100 dekar ve üzerinde ise noter onaylı kira sözleşmesi istenmektedir. 100 dekarın altında ise muhtar tarafından onaylanması yeterlidir.

Kiralanan arazi Hazine’ye ait ise bu durumda defterdarlıktan ya da mal müdürlüğünden kira sözleşmesi alınır. Arazi Vakıflara ait ise vakıf ile yapılan kira sözleşmesi ve tapu sureti istenmektedir. Arazi tüzel kişiye ait ise köy senedi ve onaylı tapu sureti istenmektedir. Tapuların fotokopisi çektirilip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırılmalıdır. Ek form olarak tapu bilgileri ve o yıl içerisinde yetiştirilen ürünler yazılmalıdır. Bu form muhtarlığa imzalatılmalıdır.

Akrabalarının Tarlasını Ekenler Nasıl ÇKS Başvurusu Yapabilir?

Birinci dereceden akrabaların tarlasını ekenler ÇKS başvurusu yapabilmektedir. Yani eşinizin, annenizin, babanızın ve çocuklarınızın arazisi varsa bu araziler için ÇKS başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için Muvafakatname- 2 belgesini doldurmanız gerekmektedir. Tapu belgelerinin fotokopisi çektirilip sicil tapu müdürlüğüne gidilerek aslına uygundur kaşesi bastırılmalıdır. Daha sonra yukarıda da belirtildiği gibi ek bir form hazırlanıp tapu bilgileri ve o yıl yetiştirilen ürünler yazılmalı bu form köyün muhtarlığına imzalatılmalıdır. Farklı ilçelerde arazisi olanlar başvuru yapılan ikamet edilen yerin arazisi neredeyse oranın Tarım İlçe veya Tarım İl Müdürlüğüne giderek başvuru yapılmalıdır.

ÇKS Nasıl Güncellenir?

Çiftçi Kayıt Sistemi güncellemesi için arazinin bağlı bulunduğu Tarım İl veya Tarım İlçe Müdürlüğüne gidilerek yapılmaktadır. Bir yıl boyunca güncelleme yaptırmazsanız bir sonraki sene Çiftçi Kayıt Sistemine ilk defa başvuru yapacak kişi durumuna düşersiniz. Tekrar başvuru işlemleri yapmanız gerekir.

Çiftçi Kayıt Sistemine Başvurmak İçin İstenen Belgeler

Çiftçi Kayıt Sistemi başvurusu Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru için istenen belgeler ile birlikte giderek başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. İstenen belgeler şunlardır:

- Çiftçi Kayıt Formu,

- Boş C Formu,

- Kira kontratı,

- Muvafakat-1,

- Muvafakat 2,

- B Formu.

Belirtilen formlar Tarım Bakanlığı’nın sitesinde yer almaktadır. Ayrıca yukarıda belirtilen tapu belgelerinin fotokopileri de istenmektedir. Çiftçi Kayıt Belgenizi posta yoluyla istiyorsanız ek ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu ödeme 10 TL olarak belirlenmiştir.

E-Devlet Üzerinden ÇKS Belgesini Nasıl Çıkartabilirim?

Çiftçi Kayıt sistemine ön başvuruyu e- devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. İlk olarka e –devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız. Şifreniz yoksa PTT’den 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama butonuna çiftçi kayıt sistemi yazınız.

Çıkan sayfada istenen bilgileri giriniz ve ön başvurunuzu oluşturunuz. Adınız, soyadınız, kimlik numaranız, başvuru tarihiniz, adresiniz ve telefon numaranız direkt olarak sistemde yazılacaktır. Başvuru yapmak istediğiniz Müdürlüğün ismini seçiniz ve arazinizin bağlı olduğu ili seçiniz. Daha sonra ilçe ismini yazınız ve ilçenizi de doğru seçtikten sonra gönder tuşuna basınız. Ön başvuru işleminiz gerçekleşmiş olacak. Daha sonra başvuru yaptığınız İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerinden birine gereken evraklar ile birlikte giderek başvurunuzu tamamlayabilir ve belgenizi alabilirsiniz.

2020 Güncel Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi Yenileme Ücretleri

- 1 dönüm ile 10 dönüm arasında tarlası olan çiftçilerin ödeyeceği yenileme ücreti: 6 TL.

- 11 dönüm ile 50 dönüm arasında tarlası olan çiftçilerin ödeyeceği yenileme ücreti: 13 TL.

- 51 dönüm ile 100 dönüm arasında tarlası olan çiftçilerin ödeyeceği yenileme ücreti: 20 TL.

- 100 dönüm ve üzerinde tarlası olan çiftçilerin ödeyeceği yenileme ücreti: 26 TL.