22 Şubat 2019 Cuma 15:35
Düşük KPSS Puanı ile İşçi, Personel ve Memur Alımı İlanları Yayınlandı! 55,60 ve 65 Puan Almış Adaylar Başvurabilir!
Takip Et:

Düşük KPSS Puanları ile Memur Alımları

Türkiye’de olan birçok sayıda Bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler kapsamlara binlerce kişilik personel alacaklar. Personel alımı ile ilgili iş ilanları yayımlayan bu kurumlar KPSS puanı düşük adaylardan seçim yapacaklar. Düşük KPSS puanı derken kastettiğimiz notlar 55,60 ve 65 notları. Adaylarda bir takım özelliklerin barındırılması istenecek ve bu özellikleri sağlayan kişilerin başvuruda bulunması mümkün olacak.

Düşük KPSS Puanı ile Alım Yapacak Kurumlar

Düşük KPSS puanı ile alım yapılması kapsamında toplamda 1672 kişi alım yapılacaktır. Bu bağlamda;

 • Savunma Sanayii Başkanlığı 34,
 • İçişleri bakanlığı 1200,
 • Hakim ve Savcılar Kurulu 45 ( KPSS Olmadan alım yapan pozisyonlarda mevcuttur ) ,
 • Evreşe Belediyesi 3,
 • Diyarbakır Belediyesi 387  
 • Senir Belediyesi 3 olmak üzere toplamda 1672 kişilik personel alımı yapılacaktır.

Adaylardan İstenecek Genel Koşullar

Adayların yukarıda sıralamış olduğumuz kurumlara başvuruda bulunabilmeleri için 657 numaralı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesinde bulunan şartlar kapsamında;

 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü bulunmamak,
 • Yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç alabilmek,
 • Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık problemi bulunmamak,
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile bağlantısı bulunmamak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Daha evvel görev yapılan kamu kurumu veya kamu kuruluşundan disiplin cezası ile ayrılmamış olmak,
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Özel Koşullar

Genel şartları sağlayan adaylarda yukarıda sıralananların haricinde Eğitim, Yaş ve KPSS koşulları da istenilmektedir. Bu kapsamda;

Yaş Koşulu

Zabıta Memuru ve İtfaiye eri meslekleri için sınavın yapılacağı tarihten itibaren 30 yaşından büyük olunmaması istenilmektedir. İçişleri Bakanlığı sözleşmeli personellerin alımı ilanları için, sınavın yapılacağı senenin Ocak ayından itibaren 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.

Eğitim Koşulu

Alımla en az lise mezunları için yapılmaktadır. Bunun yanında Ön Lisans ve Lisans mezunları da bu alımlara dahil olabilmektedir. Bu ilanlar kapsamında değerlendirilmeye alınabilmek için Yükseköğretim programlarından, fakültelerden ya da lise kurumlarından mezun olunması gerekmektedir.

KPSS Koşulu

2018 senesinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS’den lise kurumları mezunları için KPSS94, Ön Lisans mezunları için KPSS93  ve Lisans mezunları için de KPSSP3 puan çeşidinden minimum 55,60 ya da 65 alınmış olması koşulu bulunmaktadır.

Başvuruların Yapılması

Kurumlarca yapılmış olan iş ilanlarına başvuruda bulunma işleminin kurumlar tarafından belirlenen tarihler arasında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki kısımda paylaştığımız tablo aracılığı ile hangi kurumun hangi tarihler arasında başvuruları kabul edeceğini rahatlıkla görebilirsiniz. Başvurular pek çok ilan kapsamında intenet üzerinden yapılacaktır. Bu durumda adaylar başvurularını elektronik ortamda yapacaklar. Fakat belediyelerin gerçekleştirdiği personel alımlarına yapılacak olan başvurular bireysel olarak elden yapılacaktır.


Son Güncelleme: 22.02.2019 15:35
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.