28 Mayıs 2019 Salı 18:01
Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir ?
Takip Et:

Dul ve yetim maaşları; annenin, babanın veya eşin vefat etmesi halinde yaşamını sürdüren yakınların maddi sıkıntılar yaşamaması için sağlanan bir olanaktır. Bu ödenek Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sağlanmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin maaş almaya elverişli olup olmadığı değerlendirildikten sonra kişiye düzenli olarak dul ve yetim maaşı bağlanır.

Dul Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Dul maaşları e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşların PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında şifrelerini alması gerekmektedir. Adaylar e-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘’Dul maaşı’’ yazarak dul maaşı alıp alamayacağını öğrenebilmektedir.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul maaşı alınabilmesi için bireyin bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunması ve buradan vukuatlı nüfus kayıt öneği alması gerekmektedir. Bireyin 18-25 yaş aralığında olması gerekmekle birlikte, özellikle çocuklu kadınlara bu olanak sağlanmaktadır. Çocuklu dul kadınların tasdikli öğrenci belgesi alması gerekiyor. Eğer vefat eden kişi emekliyse bunun için de belge temin edilmelidir. Başvuru sırasında SGK belgeleri aslı ve onaylı suretleriyle başvuruda bulunulmalı, eğer kayyum veya vasi tayin edilmiş ise ilan belgesi, veraset ilamının verilmesi gerekiyor.

Yetim Aylığı Başvuru Detayları

Yetim aylıkları hem kız hem de erkek çocuklara sağlanan bir olanaktır. Başvuruda bulunan bireyler evlenmediği veya işe girmediği müddette ömür boyunca yetim aylığı alabilmektedir. Yetim aylığı başvuru şartları ise;

Anne veya babasını kaybetmiş bir erkek çocuk 18 yaşına kadar kesintisiz olarak yetim aylığı alabilir. Öğrenimi devam eden çocuklar 25 yaşına kadar bu aylığı alabilir. Eğer erkek çocuğun çalışmasına engel mahiyeti taşıyan bir engeli bulunmaktaysa, yaşa bakılmaksızın ömür boyu yetim aylığı bağlanır.

Kız çocuğu ise evlenene veya sigortalı bir işe başlayana kadar yetim aylığı alabilir. Eğer kişi evlenmez veya işe girmez ise ömür boyunca yetim aylığı alabilmektedir.

Eşinden Boşananlar Dul Maaşı Alabilir mi?

Eşinden boşanmış olan kişilere belli şartları sağlaması halinde dul maaşı verilmektedir.

Boşanmış kadının anne veya babasının sosyal güvenlik hakları varsa,


12-24 ay boyunca evlilik ödeneği almış olanlar ödenek bitmeden anne veya babalarından bu maaştan yararlanamaz.

Yetim Maaşı Detayları

Yetim maaşı iki ayda bir olmak suretiyle ödenmektedir. Ödeneği almaya başlayan kız eğer evlenir veya işe girerse bu ödenek kesilmektedir. Bununla birlikte baba veya eş 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş ise çift maaş alma hakkı doğacaktır. Maaşın alınabilmesi için yapılması gerekenler ise;

Öncelikle yetim maaşı alınmak istendiğine dair başvuru dilekçesi doldurulmalıdır.

Vukuatlı nüfus kayıt öneği belgesi başvuru sırasında teslim edilmelidir.

Emekli Maaş Sistemi’ne kayıtlı üye eşi katılım formu doldurulmalıdır.

Çocuklardan noter onaylı feragat yazısı,

Vefat eden eşin T.C. kimlik belgesi fotokopisi,

Vefat eden eşe ait 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

2019 Yılı Dul Maaşı Ne Kadar Oldu?

2019 yılında dul maaşları iki ayda bir olmak suretiyle 750 TL olarak ödenmektedir. Başvuruda bulunan kişilere ayın ilk haftalarında maaş yatırılmaktadır. Vefat eden kişinin babası içinse 65 yaş sınırı vardır. Bu yaştan küçük olan kişilerin tam teşekküllü bir hastaneden, yaşamını çalışarak idame ettiremeyeceğine dair sağlık kurulu raporunu başvuruda teslim etmesi gerekmektedir.

Dul Maaşı Ne Zaman Yatırılır?

Dul maaşları her iki ayda bir ay başında PTT şubeleri veya Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır. Ödeneğin alınabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu veya Kaymakamlıklara bağlı SYDY’lere başvuru başvuru gerekmektedir.Son Güncelleme: 28.05.2019 18:01
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler