Dul maaşı alma şartları nelerdir? Kimlere hangi şartlarda maaş ödenir?

Dul maaşı alma şartları nelerdir? Kimlere hangi şartlarda maaş ödenir?

Dul maaşı eşini kaybeden ya da eşinden ayrılan kişiler için verilen bir yardım olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki dul maaşı alma şartları nelerdir? Dul maaşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir…

Dul maaşları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Dul maaşlarının alınabilmesi için vefat eden eşin sigortalı olması ve en az 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Bağkurlu olması durumunda ise en az 1800 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bu prim koşullarının sağlanması halinde dul eşlere, eşlerinin maaşlarının %75’i kadar ödeme yapılmaktadır.

Dul Maaşı Alma Koşulları

Dul maaşlarının alınabilmesi için elbette öncelikli olarak eşin vefat etmiş olması gerekmektedir. Resmi nikahı bulunmayan kişilere bu maaşın ödenmesi mümkün değildir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşının alınmaması ve sigortalı bir işte çalışılmaması gerekmektedir.

Tekrardan evlenilmemesi ya da maaş süresi boyunca dulluğun devam etmesinin yanı sıra dul maaşına başvuruda bulunan kişilerin ortalama gelirinin asgari ücretin üçte birinden daha az olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.

Dul Maaşı Başvurusu

Dul maaşı başvurusu için kişilerin Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeleri gerekmektedir. Başvurular kimlik ile gerçekleştirilmektedir. Başvuru formu kurum tarafından verilecektir.

Dulluk Maaşı Miktarı

Dulluk maaşı verilen kişilere her ay 250 TL olarak ödenmektedir. Ancak ödemeler iki ayda bir yapılmaktadır. Bu bağlamda iki ayda bir 500 TL ödeme yapılır.

Dul Maaşı Hangi Koşullarda Kesilir?

  • Sigortalı çalışılması,
  • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması,
  • Evlenilmesi,
  • SGK’dan aylık ya da gelir alınması halinde maaşlar kesintiye uğratılmaktadır.