Doğum yardım parası nasıl alınır? Şartları nelerdir? Doğum yardım parası sorgulama

Doğum yardım parası nasıl alınır? Şartları nelerdir? Doğum yardım parası sorgulama

Doğum yardım parası nasıl alınır? Şartları nelerdir? Doğum yardım parası sorgulama nasıl yapılır? Yeni doğum yapanlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardım parası verilmektedir. Verilen bu yardım parasını alabilmek için belirli şartlara uymanız gerekir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından senelerdir doğum parası yardımı verilmektedir. 2019 yılı içinde doğum yapan anneler doğum parası almak için nelerin gerektiğini hangi şartlara uyulacağını merak ediyor. Halk arasında çocuk parası olarak da bilinen yardım parası için takibinizi e- devlet üzerinden yapabilirsiniz. 2015 yılından beri yapılan bu yardımda her aile farklı bir yardım parası almaktadır. Nüfusun artışını teşvik etme amacıyla yapılan bu yardımı doğum yapan anneler alabilmektedir. 2019 yılında yeni doğum yapmış anneler hangi yardımları alabildiklerini, ne kadar yardım parası alabileceklerini, başvurunun nereye yapılacağını, doğum parasının kimlere verildiğini ve nereden parayı alabileceklerini, başvurudan sonra paranın ne zaman yattığını merak ediyor.

Doğum Yapan Annelere Sağlanan Yardımlar

Maddi durumu iyi olmayan annelere doğum yaptığı zaman belirli bakanlıklar yardım etmektedir. Doğum yaptığında alınan yardımlar şunlardır:

-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum parası

-Sosyal Güvenlik Kurumu süt parası

Doğum yapan anneler bu yardımlardan yararlanabilirler. Yardımlar her doğum için verilmektedir. Sadece bir kere verilir ve tekrar doğum yaptığınız zaman tekrar bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Doğum Parası Nedir?

Çalışan kadınlara verilen doğum parası her aileye farklı miktarda verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum parası yardımı 2015 yılından beri ihtiyacı olan annelere verilmektedir. 2019 yılında doğum parasının ne kadar olacağına dair net bir açıklama gelmedi. 2018 yılında yapılan ödemelerle aynı olması yönünde bir beklenti var. Geçen yıl ödenen doğum parası şu şekildeydi:

İlk çocuğa: 300 TL,

İkinci çocuğa: 400 TL,

Üçüncü çocuğa: 600 TL,

Üçüncü çocuk sonrası her çocuk için: 600 TL

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yapan çalışan annelerin başvurabildiği doğum parası için başvuru yolları şunlardır:

-Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,

-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi intenet sitesi,

-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Başvuru yaparken doğum raporunuz gerekmektedir. Başvuruyu bizzat annenin yapması gerekmez raporu getirdiğiniz zaman başvuru gerçekleşmiş olur. Doğum raporu ilgili Bakanlıklara yollanır.

Doğum Parası Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Doğum parası almak isteyen çalışan annelerin şu şartlara uygun olması gerekmektedir:

-T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak,

-Bebeğin sağ olması,

-Doğum öncesi iznin başladığı tarih itibariyle sigortanın devam ediyor olması

-Doğum yapmadan önce en az 90 gün sigorta priminin yatırılmış olması

Bu şartlara uyan anneler doğum parası için başvuruda bulunabilirler. Başvurunuz büyük olasılıkla kabul edilecektir.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Veriliyor Mu?

Çalışan annelere verilen doğum parası çalışmayan annelere de verilmektedir. Çalışan annelere verilen ücret ne kadar ise çalışmayan annelere verilen ücrette o kadar olacaktır. Geçen seneye göre verilen ücret çalışan ve çalışmayan anneler için şu şekilde olmuştur:

İlk çocuk için: 300 TL,

İkinci çocuk için: 400 TL,

Üçüncü çocuk için: 600 TL,

Üçüncüden sonraki her çocuk için: 600 TL

Babaya Doğum Parası Verilir Mi?

Babaya da doğum parası verilmektedir. Babanın da doğum raporunu ilgili kurumlara götürmesi ve T.C. vatandaşı olması gerekmektedir. Baba devlette çalışan bir memur ise başvurusunu çalıştığı kuruma yapabilir. Eğer özel sektörde çalışan birisi ise o zaman başvurusunu yapabileceği yerler şunlardır:

-Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi intenet sitesi,

-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları.

Doğum Parası Nereye Ödenir?

2015 yılından beri verilen doğum parası yardımı ilk olarak Ziraat Bankası tarafından verilmekteydi. Fakat artık PTT şubelerinden ödenmektedir. Ödemenin alınabilmesi için doğum yapan annenin veya çocuğu doğan babanın PTT şubelerine bizzat gitmesi gerekmektedir.

Doğum Parası Ne Zaman Ödenir?

Doğum parası almak isteyen anne ve babaların başvurularının incelenmesi ve değerlendirilmesi, daha sonra verilen karar aşaması ile birlikte sonuçlanması ve ödemelerin başlaması 90 günü bulmaktadır. Genellikle bu süre daha kısa sürmektedir. Ve bir ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat yine de belirtilen süre 90 gün yani 3 aydır.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum parası için başvurunuzu yaptıktan sonra doğum parasının yatırılıp yatırılmadığını sorgulamak için izlemeniz gereken iki yol vardır. Bu yollar şunlardır:

-PTT şubelerine giderek sorgulayabilirsiniz.

-E- devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

E- devlet Doğum Parası Sorgulama

E- devlet sisteminden pek çok işlemi yapabildiğiniz gibi doğum parası ile ilgili sorgulamanızı da yapabilirsiniz. Online olan bu platform işlerinizi hızlandırmanıza yardımcı olmaktadır. Kolay bir şekilde sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak e-devlet sistemine kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmalısınız. Şifrenizi bilmiyorsanız veya unuttuysanız en yakın PTT şubesinden 2 TL ye şifre edinebilirsiniz. Daha sonra e- devlet sistemine giriş yapınız ve sorgulamak istediğiniz ne varsa arama butonuna yazarak tıklayınız. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazarak da işleminizi yapabilirsiniz. Sayfada karşınıza Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayınız. Sorgulamanız yapılacaktır. Bilgilendirme kısmında paranızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilirsiniz.

İntenet üzerinden yapmak istemiyorsanız en yakın PTT şubesine bizzat giderek yine sorgulama yapabilirsiniz. Paranız yatmışsa parayı alacak kişinin bizzat PTT şubesine gitmesi veya sizde kimliğinin bulunması gerekmektedir.