Devletten ihtiyacı olan vatandaşlara 1477 TL’ye kadar nakit ve gıda yardım desteği

Devletten ihtiyacı olan vatandaşlara 1477 TL’ye kadar nakit ve gıda yardım desteği

Devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımlardan birisi de 1477 TL'lik nakit ve gıda yardımıdır. Yardımlardan faydalanmak için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuru yapılmalıdır.

Devlet maddi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara farklı alanlarda yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımlardan birisi de 1477 TL tutarında sağlanan gıda ve nakdi yardımdır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan yardım maddi durumu yetersiz olan kişilere sağlanmaktadır.

1477 TL maddi yardımın yanı sıra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşlara gıda, kömür-yakacak, doğum, eğitim, sağlık yardımları da sağlamaktadır. Ayrıca eşini kaybedenkere, asker ailelerine, öksüz ve yetimlere de bazı yardımlar sağlanmaktadır.

Devletin Sağladığı Yardımlar

Gıda Yardımı: Ev içi gelirin ki başına askari ücretin üçte biri olması durumunda vatandaşlara gıda yardımı sağlanmaktadır.

Yakacak- Kömür Yardımı: Yardıma ihtiyacı olduğu Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen kişilere 500 kilogramdan başlayan kömür yardımları yapılmaktadır.

Dul Yardımı: Eşini kaybeden kişilere her ay 275 TL yardım yapılmaktadır. Yardımdan yalnızca kadınlar faydalanabilmektedir.

Asker Çocuklarına Yardım: Asker çocuğu olan ve reşit olmayan çocuklara her ay 100 TL yardım sağlanmaktadır.

Asker Ailelerine Yardım: Çocuğu asker olan ailelere ya da asker olan kişinin eşine her ay 275 TL yardım ödenmektedir.

Öksüz ve Yetimlere Yardım: Annesi ve babasını kaybeden reşit olmayan çocuklara aylık 100 TL yardım sağlanmaktadır.

Doğum Yardımı: Çocuğu sağ ve 2015'ten sonra doğan kişilere ilk çocuk için 300, iki için 400 ve üç için 600 TL devlet yardımı verilmektedir.

Eğitim Yardımı: Eğitim yardımı şartlı yardımlar arasında yer almaktadır. Çocuğunu okula gönderdiğini kanıtlayan kişilere ilköğretim öğrencilerinden erkek olanlar için her ay 35, kız öğnciler için 40 TL, ortaöğretimde okuyan erkek öğrenciler için her ay 50 kız öğrenciler için ise 60 TL yardım yapılmaktadır.

Sağlık Yardımı: Sağlık yardımı, şartlı sağlanan yardımlardandır. Sağlık yardımından faydalanmak isteyen kişilerin hamilelik boyunca kontrole gitmesi ve çocuklarını da düzenli olarak doktor kontrolünden geçirmesi gerekmektedir. Şartları yerine getiren kişilere doğum için 75, hamilelik dönemi için her ay 35, çocuk için ise her ay 35 TL yardım ödenmektedir.