Devlet Tarafından Yaşlılara Verilen Karşılıksız Destekler

Devlet Tarafından Yaşlılara Verilen Karşılıksız Destekler

Devletimiz yaşlı vatandaşlarımıza pek çok destekte bulunmaktadır. Hem maddi olarak hem de manevi olarak yaşlı vatandaşlarımıza yardımcı olan devletimiz, zor durumda olanlara, kendine bakmakta zorlananlara, hasta olanlara ve kimsesi olmayan yaşlı vatandaşlarımıza sahip çıkmaktadır. Devlet Tarafından Yaşlılara Verilen Destekler çok çeşitlidir. İşte o destekler…

Devlet Tarafından Yaşlılara Verilen Destekler

Devletimiz zor durumda olanlara, hasta olanlara, başkasının yardımına muhtaç olanlara, fakir olanlara ya da kimsesiz olan yaşlı bireylere çok çeşitli desteklerde bulunmaktadır. Bu destekler evde sağlık, bakım parası, elden maaş ve huzurevi hizmetine kadar değişebilmektedir.

Ücretsiz Ulaşım

65 yaşın üstünde olan vatandaşlar şehir içinde demiryolu, denizyolu ve karayolu toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak binebilmektedirler. Yaşlı bireyler demir ve deniz yolu araçlarında şehirlerarası yollarda ise %50 indirimli olarak yol alabiliyorlar.

Eve Gelen Ambulans

Öncelikli olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sonrasında birçok belediye yaşlı bireylere evde ambulans hizmeti veriyor. Bu hizmetten yararlanabilmek için ALO 153’ü aramak yeterli olmaktadır.

Kapıda Maaş

Yaşlı ve emekli vatandaşlarımız, sağlık durumları sebebi ile PTT şubelerine ya da bankalara gidememeleri halinde maaşlarını evlerinde alabiliyorlar. Bu hizmetten faydalanabilmek için SGK’ya başvuru yapmaları yeterli görülüyor.

Ucuz Konut

TOKİ tarafından yapılan konutların %25’i emekli vatandaşlarımıza ayrılmaktadır. Ayrıca emekli maaşları 3200 TL seviyesini geçmeyen vatandaşlarımız TOKİ’nin alt gelir grubuna yönelik olarak çıkarmış olduğu konut fırsatlarından da faydalanabiliyorlar.

Bakımevi Hizmeti

Devletimiz bakıma ihtiyacı olan, kimi kimsesi olmayan ya da ailesi ile çocuklarının bakmakta zorlandığı, fakir yaşlı vatandaşların huzurevi hizmetinden ücretsiz olarak faydalanmasını sağlamaktadır. Bu hizmetten yararlanabilmek için 60 yaştan yukarı ve herhangi bir gelirin sağlanmıyor olması gerekmektedir. Başvurular İl ve İlçe Aile Bakanlığı müdürlüklerine yapılmaktadır.

601 TL Maaş

Yaşlı ve maddi durumu yetersiz olan yaşlı vatandaşlarımız her ay 601 TL ödeme alıyorlar. Bu yapılan ödemeye 65 yaş aylığı ya da 2022 aylığı ismi verilmektedir. Bu aylık için yapılacak olan başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gerçekleştirilmektedir.

Akrabaya Maaş

Hasta ve yaşlı olan vatandaşlarımız bakıma muhtaçlık raporu almaları halinde evde bakım maaşı alabilmektedirler. Bu maaş 1305 TL miktarında ödenmektedir. Maaşlar yaşlılara değil, onlara bakan kişilere verilmektedir.

Bedava Sağlık

Devletimiz engelli ya da çok yaşlı olan vatandaşlarımıza evde sağlık hizmeti vermektedir. Bunun için herhangi bir koşul talep edilmemektedir. Vatandaşların yalnızca 444 3 833 numaralı telefonu aramaları yeterli olmaktadır.