Devlet tarafından ihtiyaç ve dar gelirliye yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler 2020

Devlet tarafından ihtiyaç ve dar gelirliye yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler 2020

Devlet ihtiyacı olan ailelere ihtiyaçlarına göre destekler vermektedir. Devlet tarafından 2020 yılında da ihtiyaç ve dar gelirli ailelere yapılan sosyal yardım ve hizmetlere devam edilmektedir.

Devlet ihtiyacı olan vatandaşlara pek çok yardım ve destek sağlamaktadır. Bu yardımlar devlet tarafından yapıldığı gibi bazı sivil toplum örgütleri tarafından da yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlar konusunda en fazla desteği sağlayan vakıftır. Bu vakıf kömür yardımı, elektrik yardımı, çocuk parası, aşı parası gibi destekler yapmaktadır.

Kömür Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ihtiyacı olan kişilere kömür yardımı yapmaktadır. Kömür yardımı yeşil kartı olan vatandaşlara 30 torba olarak yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı

Elektrik yardımı için bu vakıftan düzenli şekilde destek alıyor olmak gerekmektedir. Yardımın miktarı hanelerde yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir.

- 1-2 kişilik haneler 75 kw 53,27 TL

- 3 kişilik haneler 100 kw 71,02 TL

- 4 kişilik haneler 125 kw 88,78 TL

- 5 veya daha fazla kişilik aileler 150 kw 106,53 TL

Çocuk Parası

Çocukları anaokul, ilkokul veya liseye giden yardıma muhtaç ailelere çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda ilköğretime giden erkek öğrenci için 35 TL, ilköğretime giden kız öğrenci için aylık 40 TL, ortaöğretime giden erkek öğrenci için aylık 50 TL, ortaöğretime giden kız öğrenciler için aylık olarak 60 TL destek yapılmaktadır.

Aşı Parası

Aşı parası yeni bebekler için verilmektedir. Bu yardımdan yeşil kartı olan kişiler yararlanabilmektedir. Aşı parası yardımında 0 ila 6 yaş arası çocuklara aylık 35 TL, hamile kadınlara ve lohusa kadınlara aylık 35 TL ve hastanede doğum yapan kadınlara bir defa verilmek üzere 75 TL destek sağlanmaktadır.

Dul Maaşı

Eşi vefat eden ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara dul maaşı ödenmektedir. İki ayda bir ödenen dul maaşı toplam 500 TL’dir.

Yaşlılık Maaşı

65 yaşından büyük yardıma muhtaç kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından her ay 672 TL ödenmektedir.

Engelli Maaşı

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlara verilen yardımdır. Bu desteği almak için en az yüzde 40 engelli raporu şartı aranmaktadır. Verilen destek miktarları engelli raporuna göre değişiklik göstermektedir.

- %40-%69 arasıysa 537,08 TL

- %70 ve üzeriyse 805,62 TL

Asker Ailesi Maaşı

Eşi veya oğlu askere giden yardıma muhtaç ailelere bu yardım verilmektedir. Asker Ailesi maaşı 2020 yılında aylık olarak 275 TL olmuştur.

Silikozis Maaşı

Silikozis hastalarına ödenmektedir. Başvurular ise sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılmaktadır. Ödenen yardım miktarları hastalığın oranına göre değişiklik göstermektedir.

- %15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 1.160,50 TL

- %35 ile %54 arasında orta silikozis olan vatandaşlara 1,326,30 TL

- %55 ve üstü rapora sahip ağır silikozis olan vatandaşlara ise 1,477,87 TL

Nakdi Yardım

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekonomik olarak zor durumda olan kişilere maddi yardımlar yapmaktadır. Başvurularda kaymakamlıklara para yadımı dilekçesi verilmelidir. Başvuru yapan kişilerin değerlendirmesi yapıldıktan sonra yardım onayı verilmektedir.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları

Evde Bakım Maaşı

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan engelli vatandaşlara bu yardımlar sağlanmaktadır. Engelli raporunda tam bağımlı ifadesi yer alan kişilere 2020 yılında aylık olarak bin 460 TL ödenmektedir.

SED Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı olarak verilen bu yardım ekonomik durumu iyi olmayan kişilere verilmektedir. Bu yardım çocuklar için verilmektedir. Yardımın miktarı ise 700 TL ve bin 200 TL arasında değişmektedir.

Doğum Yardımı

Doğum yardımı kapsamında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuk için 600 TL destek sağlanmaktadır.

Çoklu Doğum Yardımları

Çoklu doğum yardımı 0 ile 2 yaş arasındaki çocukların olduğu yardıma muhtaç ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için ödenmektedir. Yardımlar kapsamında ailelere aylık olarak 150 TL ödenmektedir.

Kızılay Yardımları

Kızılay her türlü acil durumda muhtaç ailelere yardım sağlamaktadır. Kızılay maddi ve temel ihtiyaçlar için pek çok yardım yapmaktadır.

Bir dünya haber burada! Son dakika haberleri anında telefonunda. -

Doğru haberin en hızlı kaynağı Gursesgazetesi’un haberleri Instagram’da da seninle! Hadi bizi takip etmeye başla.

Facebook hesabını haber kaynağın olarak kullanmak için şimdi sen de Gursesgazetesi Facebook grubunda yerini al!