Devlet memurluğa atananlar ya da nakil olanlar göreve kaç gün içerisinde başlamalıdırlar?

Devlet memurluğa atananlar ya da nakil olanlar göreve kaç gün içerisinde başlamalıdırlar?

Devlet memurlarının atama ve tayinde göreve başlama süresi kaç gündür sorusu son günlerde en çok araştırılan soruların başında geliyor. Devlet memurlarının atama işlemleri kanunlarca belirtilmiştir. Devlet Memurları Kanunu’nda devlet memurlarının atama ve tayin işlemleri süresi net bir biçimde ifade ediliyor.

Devlet memuru olmak için adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giriyor. KPPS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan sonra adaylar tercihleri yapıyor ve atama işlemleri beklemeye koyuluyor. Tercihlerini yapan adaylar kaç gün içinde görev yerlerine atanacaklarını araştırıyor.

Devlet memurluğu nedir? Nasıl devlet memuru olunur?

Devlet memurluğu kamu kurumlarında çalışan ve devlet adına işlem yapan kişilerdir. Bu kişiler farklı pozisyonlarda farklı alanlarda görev yapmaktadır. Genel olarak kamu memurluğu a grubu ve b grubu olarak adlandırılır. A grubu kadroları kamu kurumlarında kariyer meslek kadroları için kullanılırken, B grubu kadrolar genel olarak düz memurluk olarak adlandırılır. Düz memurluk yani B grubu kadrolarına KPSS sınavına girdikten sonra atama yapılır. ÖSYM tarafından yapılan bu sınav sonrası kurumlar yazılı ve sözlü sınavlar yapar. Bu sınavlardan başarılı olarak geçenler görevlerine atanır. Memurlar atamalarının yapılmasının ardından 1 ile 2 yıl arasında aday memur olur. Aday memurlar 1 ile 2 yıl arasında as kadrolarına atanır.

Devlet memurluğuna atanma süreci nasıl olmaktadır?

Sınavlara başarılı puan alanlar devlet memurluğuna atanmaya hak kazanır. Bu atama sonuçları adaylara yazılı olarak bildirilir. Bir kurumun merkez teşkilatına atanan kişiler yapılan tebliğe istinaden direk olarak iş başı yapar. Taşra teşkilatına atananlar ise görev yerlerine gittikten sonra görevlerine başlar.

Göreve başlama süresi Devlet Memurları Kanunu’nda açık bir şekilde belirtilmiştir.

Devlet memurluğa atananlar ya da nakil olanlar göreve kaç gün içerisinde başlamalıdırlar?

Devlet memurlarının ilk kez göreve atananlar ile nakil ile atananların göreve başlama süreleri bulundukları görev ve yere göre değişir. Buna göre bir ilde görev alan ve farklı bir ile atanan memurlar tebliğ tarihinden itibaren 15 iş günü içinde göreve başlarken, aynı il içinde görev yeri değişen kişiler tebliğ gününün ardından ilk iş günüde görev yerine geçer.

Devlet memuru görevine süresinde başlamazsa ne olur?

Devlet memurlarının göreve ilk kez veya nakil işlemiyle göreve başlayacak kişilerin belirtilen süre içerisinde görevlerine başlamamaları halinde Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan yaptırımlar uygulanır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.