Devlet huzurevi ve yaşlı bakımevi fiyatları, başvuru şartları ve gerekli evraklar

Devlet huzurevi ve yaşlı bakımevi fiyatları, başvuru şartları ve gerekli evraklar

Devlet, bakıma muhtaç olan yaşlılara Huzurevlerinde ve yaşlı bakımevlerinde bakmaktadır. Huzurevlerinin ve bakımevlerinin fiyatlarında her sene değişiklik yaşanırken güncel fiyatlar merak edilmektedir. İşte, Devlet Huzurevi yaşlı bakımevi fiyatları ve başvuru…

Ailesi tarafından bakılmayan veya kimsesi olmayan yardıma muhtaç yaşlılar, Devlet'e ait huzurevleri ve bakım evlerinde bakılmaktadır. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri, özel hizmet kapsamında kabul gören Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlıdır.

Yaşlı bakım evleri, üç grup halinde toplanmaktadır. Bu grupları Huzurevleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile özel bakım bölümleri oluşturmaktadır. Huzurevlerinde hastalığı olmayan yaşlılar bulunmaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinde hastalığı olan fakat tedavisi yapılamayan devamlı rehabilitasyon tedavisi alanlar bulunmaktadır. Özel bakım evlerinde ise akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı olmayan, yatağa bağımlı veya zihinsel, fiziksel gerilemeleri olan kişiler bulunmaktadır.

Devlet Yaşlı Bakımevi Fiyatı Ne Kadar?

Devlet’e ait yaşlı bakım evlerinde geliri olmayan yaşlı vatandaşlar ücretsiz olarak bakım ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Fakat yaşlı vatandaşın gelirinin ve mal varlığının olması halinde belli bir miktar ücret alınmaktadır. Özel bakımevlerinde fiyatlarda artış yaşanmaktadır.

Huzurevine Başvuru Nasıl Yapılır?

Huzurevlerine başvuru yapmak isteyen kişiler, ALO 183’ü arayarak, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine gidilerek ve il ve ilçelerde bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerine fiziki müracaat ile başvuru gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte belirlenen Huzurevine de bizzat başvuru yapılabilir.

Yaşlı Bakım Evi Kayıt Şartları Nelerdir?

Yaşlı vatandaşın huzur evinde kalabilmeleri için bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar, şu şekilde sıralanmıştır:

 • Yaşlı vatandaşın yaşı 60 yaş ve üzerinde olması,
 • Yaşlının kendi kendine bakabilecek seviyede olması,
 • Günlük yaşamını kendi karşılayabiliyor olması,
 • Akıl yönünden herhangi bir sağlık sıkıntısının olmaması,
 • Yanında bulunacak yaşlılara zarar vermeyecek olması,
 • Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olmaması,
 • Alkol ya da madde bağımlılığının bulunmaması,
 • Sosyal ve ekonomik yoksunluk içinde bulunmaması,
 • Herhangi bir geliri ve mal varlığının olmadığı sosyal inceleme raporu ile tespit edilmiş olması gerekmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Huzurevine kayıt yaptıracak yaşlı vatandaşların temin etmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır: Bu evraklar şöyle sıralanabilir:

 • Başvuru dilekçesi
 • TC. Kimlik numarasının kuruluşa beyan edilmesinin ardından T.C Kimlik Numarası Beyanı
 • Gelir durumunu ve mal varlığını gösteren belge
 • Hastalığı olup olmadığına dair doktor raporu gerekmektedir. (Doktordan alınacak olan raporun sonunda sakınca yoktur ibaresi yer alması gerekir.)

Bakım evlerine başvuru yapan yaşlı bireyin hem sosyal hem de ekonomik yoksunluk olması gerekir. Başvurusu olumlu şekilde sonuçlanan yaşlı bakım evine alınır. Kişi aynı zamanda huzur evinden herhangi bir nedenden dolayı izinli olarak ayrılabilir.