13 Ocak 2020 Pazartesi 11:58
DASK nedir, nasıl yapılır? DASK en fazla ne kadar tazminat öder?
Takip Et:

İstanbul Silivri açıklarında yaşanan 4.7 büyüklüğündeki deprem sonrasında akıllara DASK gelmeye başladı. Deprem için zorunlu tutulan sigortanın yapılmasıyla birlikte eviniz de güvence altına alınmaktadır.

Kentsel dönüşümle depreme dayanıklı yapıda ilerleme henüz sürse de kimi yapıların depreme dayanıksız olduğu biliniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm seferberliği son aylarda büyük bir hızla devam etmektedir. Yapılar depreme dayanıklı olsa da, büyüklüğe bağlı olarak hasar alma olanağına karşı Doğal Afet Sigortaları Kurumu Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaptırılması gerekmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası neyi karşılar?

Zorunlu Deprem Sigortası, depremin ve deprem sonucunda yaşanan yangın, infilak ve tsunami gibi doğal afetlerin sebebiyet verebileceği maddi zararları poliçede bulunan limitlere bağlı kalmak suretiyle karşılamaktadır. Deprem sonrasında bina tamamen veya kısmi olarak zarar görse dahi sigorta teminatı altında bulunmakta ve böylelikle sigortadan zararınızı karşılayabilirsiniz.

DASK neyi karşılamaz?

DASK; enkaz kaldırma masrafını, kâr kaybını, kira mahrumiyetini, işyeri ve altenatif ikametgâh masrafını, mali sorumlulukları, taşınır mal ve eşya benzerlerini, bedeni zarar ve vefat durumlarını, manevi tazminatları, deprem ve depremin sonucunda yaşanabilecek yangın, infilak, tsunami veya yer kayması dışındaki hasarları karşılamamaktadır.

En fazla 240 bin TL tazminat ödenmektedir

DASK, inşaat maliyetindeki artışa göre azami tutarda teminat sağlamaktadır. DASK’ın vermiş olduğu azami teminat tutarı tüm yapı tipleri için 240 bin TL olarak belirlenmiştir.

Hangi binalar DASK kapsamındadır?

Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabii tutulan gayrimenkullerde mesken olarak inşa edilen binalar, bina içinde bulunan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler, doğal afetler sebebiyle devlet tarafından yaptırılmış veya verilmiş kredi ve yapılan meskenler, kat irtifakı tesis edilen binalar, tapuda henüz cins tahsisi yapılmayan ve tapu kütüğünde vasfı arsa vs. olarak görünen binalar, tapu tahsisi henüz yapılmayan kooperatif evleri teminat kapsamına alarak sigortalanabilmektedir.

Teminat kapsamına alınmayan yapılar hangileridir?

Kamu konutları Kanunu’na tabii tutulan veya kamu hizmet binası olarak kullanılmakta olan binalar ve bağımsız bölümler, köy nüfusuna kayıtlı olan ve köyde sürekli oturanlar tarafından köy yerleşik alanları ve civarındaki ve mezralarda bulunan binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edilen veya zayıflatıldığı tespit edilmiş olan binalar, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyen binalar, mevzuat ve projeye aykırı olarak inşa edilmiş binalar, kamu kurumları tarafından yıkılmasına hükmedilen binalarla mesken olarak kullanıma uygun nitelik taşımayan bakımsız, harap ve metruk binalar DASK kapsamında sigortalanmamaktadır.

Ne kadar prim ödenmektedir?

İstanbul Bağcılar’da 100 metrekarelik 1975 yılı ve öncesinde inşa edilen 100 metrekare evin sigorta primi 245 TL olarak belirlenmektedir. Olası bir deprem tehlikesi söz konusu olduğunda yıkım olması durumunda DASK 113 bin 400 TL ödeme yapmaktadır. Aynı konut 2007 ve sonrasında inşa edilmişse prim 223 TL’ye düşmekte ve yüzde 10 oranında bina inşa yılı indirimi uygulanmaktadır.

Tazminat niçin ev fiyatında değildir?

DASK, olası bir deprem meydana gelmesi halinde yalnızca binanın inşa bedelini karşılamaktadır. DASK dışında evinizi teminat altına almak istediğinizde İhtiyarı Deprem Sigortası yaptırabilme hakkınız da bulunmaktadır. İhtiyari Deprem Sigortası genellikle sigortacılar tarafından paket olarak satılmaktadır. Enkaz kaldırma, hırsızlık, yangın, makine kırılması, cam, kira kaybı, asistan hizmeti, kâr ağırlığı hasarı, kara ve hava taşıt riskleri, heyecan, su basması, grev, hal hareketi gibi olumsuz durumlara karşı konutunuzu teminat altına alabilirsiniz. 100 metrekarelik bir daire için ortalama olarak 200 TL prim ödemeniz gerekmektedir.Son Güncelleme: 13.01.2020 11:58
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler