Coronadan virüsünden ölenler nasıl defnedilir? Yıkama ve kefenleme yapılıyor mu?

Coronadan virüsünden ölenler nasıl defnedilir? Yıkama ve kefenleme yapılıyor mu?

Son günlerde sosyal medya üzerinden cenaze işlemler ve defin işlemleri ile ilgili çıkan söylentilere kesin yanıt Diyanet İşler Başkanlığı'ndan geldi. Vatandaşlar Coronavirüsünden ölenler nasıl defnedilir? Yıkama ve kefenleme yapılıyor mu? soruları merak ediliyor. İşte salgın hastalıklardan dolayı vefat edenlerin cenaze ve defin işlemleri.

Koronavirüsü tüm dünyada ölüm saçmaya devam ediyor. Avrupa’da başta İtalya olmak üzere pek çok büyük ülkeyi etkisi altına alan koronavirüsünün 11 Mart 2020’de ülkemizde giriş yapması sonrasında arkası arkasına açıklamalarda ölü sayısında artışlar gözlemlenmişti. Ölü sayısının 20’nin üzerine çıkması sonrasında vatandaşlar Müslüman olan Türk topraklarında koronavirüsünden dolayı vefat edilmesi durumunda dini işlerin nasıl gerçekleştirileceğini merak etmeye başladı. Açıklamalar ise Diyanet İşleri Başkanlığından geldi.

Coronadan ölenler nasıl defnedilecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamalarda salgın hastalıklar sebebi ile vefat edenlerin nasıl defnedileceği konusuna yer verildi.

Belirli bir vakit yok

Salgın hastalıklardan vefat edilen kişilerin cenaze namazının en erken zamanda kılınacağı açıklananlar arasında yerini aldı. Kısaca belli bir süre geçmeden ve namaz vakti olmadan cenaze namazı kılınabilir dendi.

Katılanlar arasında mesafe

Sorunun cevabı bakanlık tarafından şu şekilde yanıtlandı;

"Salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının, birkaç kişi ile namaz vakti beklenmeden kılınmasında fayda vardır. Ayrıca hastalığın bulaşmaması için gerekli tedbirler alınmalı ve cenaze namazı için gelenlerin aralarında mesafe olacak şekilde cenaze namazının kılınması gerekir. Salgın hastalık nedeni ile vefat eden birden fazla vatandaş varsa bu durumda da cenaze namazı birden fazla kişi için tek bir defa ortak olarak kılınabilir. Hastalığı bulaştırma riski sebebiyle yetkililerce hemen defnedilmiş olan cenazenin namazı daha sonra kabrine karşı birkaç kişiyle kılınabilir."

Cenaze yıkanır mı?

Salgın hastalığın bulaşma riskine karşılık cenaze yıkama işlemlerinin titizlikle yapılabileceği aktarıldı. Cenaze yıkama işlemlerinde tedbir amaçlı olarak uzaktan su tutularak yıkama işlemi tamamlanabilir denildi. Yapılan açıklamalarda,

“Alınacak bütün bu tedbirlere rağmen cenaze yıkama ve defin işlemlerinde hastalığın bulaşma ihtimali varsa; uzaktan cenaze üzerine su tutularak veya serpilerek yıkama işlemi tedbirler dahilinde yapılabilir. Eğer bu uygulamada riskli ise gerekli sağlık kuruluşlarından alınacak koruyucu kıyafetlerle vefat eden kişiye teyemmüm işlemi yapılmalıdır. Cenaze her durumda risk taşıyor ise teyemmüm durumu da yapılmadan direkt defin işlemine geçilebilir. Cenazelerin, kabul görmüş şekilde açılan kabre defnedilme işlemleri de risk teşkil ediyorsa, vefat eden kişinin ceset torbasıyla veya tabutla defnedilmesi caizdir. Zaruretten kaynaklanan bütün bu uygulamalarda Müslüman kardeşimize karşı son dini vazifemizi yaptığımız bilinci ile hareket edilmelidir.” Denilerek vatandaşların cenaze işlemlerini dikkatli bir şekilde yapabilecekleri aktarıldı.

Konunun son günlerde bu kadar merak edilmesinin sebebi olarak ise, sosyal medya üzerinden yapılan açıklamalarda hastaların yıkanmadan ve cenaze namazı kılınmadan defnedileceğine dair söylentilerin dolaşması oldu. Bakanlık ise vatandaşlara doğru bilgi vermek adına açıklamalarda bulundu.