Çöpçü maaşları ne kadardır? 2020 Belediye çöpçü maaşları

Çöpçü maaşları ne kadardır? 2020 Belediye çöpçü maaşları

Çöpçü olmak isteyen ya da çöpçü maaşlarını merak eden vatandaşlarımız 2020 çöpçü maaşları ne kadar sorusunun yanıtını internet üzerinden arıyor. 2020 çöpçü maaşını öğrenerek çöpçü olup olmamaya karar verebilirsiniz.

Çöpçülük, dünyanın en kutsal meslekleri arasında sayılmaktadır. Büyük şehirlerde çöpçülere oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü binlerce insanın bir arada yaşadığı şehirlerde temizlik en önemli sorundur. Çöpçüler de insanların salgın hastalıklara yakalanmaması için sokakları, parkları ve yaşam alanlarını temiz tutarak pisliğin yayılmasını engellerler. Ayrıca çevremizde eğitimsiz olan ve çevreyi kirleten birçok insan vardır. Bu tür şeylere karşı mücadele eden çöpçüler gerçekten çok önemli bir görevi yerine getirirler. Bazı eğitimsiz insanlar çöpçülüğü küçük görecek kadar küçük düşmektedir. Çöpçülerin olmadığı bir dünya düşünmek gerçekten düşünülemez.

Çöpçülükle ilgili merak edilen birçok soru vardır. Çöpçüler ne iş yapar, ne kadar maaş alır, çalışma şartları nelerdir gibi sorular merak ediliyor. Vatandaşlarımızın en çok merak ettiği soruların başında ise çöpçüler ne kadar maaş alır sorusudur. Çöpçü olmak isteyen ya da çöpçü maaşlarını merak eden vatandaşlarımız 2020 çöpçü maaşları ne kadar sorusunun yanıtını intenet üzerinden arıyor. 2020 çöpçü maaşını öğrenerek çöpçü olup olmamaya karar verebilirsiniz.

Çöpçü Nedir?

Çöp, Farsça bir kelimedir. Farsça anlamına bakacak olursak, pis ve zararlı olan her şeyi kapsamaktadır. Çöpçü de bu pisliği temizlemekle görevli olan kişilerdir. Kemal Sunal’ın başrollerinde yer aldığı Çöpçüler Kralı filminde bu mesleği tanıma fırsatı bulduk. Çöpçüler, insan yaşamının hüküm sürdüğü kamuya açık her alanı temizlemekle yükümlü olan temizlik görevlileridir. Hepimiz onların günde birkaç kez sokakları temizlediklerine şahit oluyoruz.

Çöpçülerin Yaptığı İşler

  • Sabah, öğle ve akşam olmak üzere günün bazı saatlerinde çevredeki çöpleri toplamak.
  • Kimisi çöp arabasındadır. Kimisi yaya çalışır.
  • Yaya çalışanlar cadde ve sokaklardaki çöpleri tek tek temizler.
  • Park, bahçe ve kamuya açık alanları temizlerler.
  • Hangi kurumda çalışıyorsa o kurumu temiz tutmakla yükümlüdür.
  • Çöpçüler, hijyen, temizlik ve genel düzen konusunda gerekli şartları sağlar.

Nasıl Çöpçü Olunur?

Çöpçü olmak isteyen vatandaşlarımızın belediyelerin işçi ilanlarını takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca İŞKUR üzerinden de çöpçülük için başvuru yapabilirsiniz. Çöpçülük için son zamanlarda KPSS puanı da istenmektedir. KPSS puanı almanızda fayda vardır. Sicilinizi temiz tutmanız, herhangi bir sağlık probleminizin olmaması gereklidir.

Çöpçü Çalışma Saatleri

Çöpçünün çalışma şartları oldukça zorludur. Gün boyu temizlik yapmak zorunda olan çöpçüler, pis olan her köşeyi temiz tutmak zorundadır. Tozların içerisinde temizlik yapan çöpçüler, kötü kokuları da çekmek zorunda kalmaktadır. Uzun bir süre ayakta kalmaktadırlar. Bu mesleği icra edecek kişilerin enerjisi yüksek olmalıdır. Ayrıca iş ahlaklarının da yüksek olması gerekiyor. Çalışma saatleri ise belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. Ortalama bir çöpçünün çalışma süresi günde 8-9 saat olarak belirlenmiştir.

2020 Çöpçü Maaşları

Belediyelerde, kamu kurumlarda ya da taşeron firmalarda çalışan çöpçü maaşları çalıştıkları kuruma göre farklılık gösterebilir. Çöpçülerin aldıkları maaş çalıştıkları kuruma, evli-bekar olmalarına, eğitim durumlarına, AGİ’ye, BES ve sigorta kesintilerine göre değişiklik göstermektedir. Çöpçüler genel olarak asgari ücret düzeyinde maaş almaktadır. Belediyelerin bünyesinde uzun süre çalışmış kadrolu personelin maaşı elbette ki yüksek olur. İşe yeni başlayan çöpçülerin maaşları ortalama olarak 2.500 TL civarındadır. Deneyimli çöpçülerin maaşları ise 3.000 TL ile 4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Çöpçü olmak isteyen kişilerin gerçekten enerjisi yüksek olmalıdır. Kötü kokulara ve toz toprağa dayanıklı olmaları gerekmektedir.