Çoçuk parası için nereye başvurulur? Doğum Parası ne zaman yatar, nereden alınır?

Çoçuk parası için nereye başvurulur? Doğum Parası ne zaman yatar, nereden alınır?

Devlet doğum oranlarını yükseltmek için 2015 yılından beri yeni doğum yapan annelere çocuk parası veya diğer adıyla doğum parası yardımı yapmaktadır. Yeni doğum yapan anneler çocuk yardım parası alabilmek için Aile ve Sosyal Çalışma İl Müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

2015 yılından beri devlet çocuk yardımı yapmaktadır. Doğum oranlarını arttırmak için yapılan bu uygulama 0-18 yaş arasında çocukların bakım ve eğitim masraflarını karşılamak için yapılmaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için ödeme yapılmaktadır. Çocuk parasının yanında ek olarak süt parası da verilmektedir. Süt yardımı en çok üç çocuk için ödenmektedir ve 150 TL ücret verilir.

Doğum yardımı için verilen miktar;

1. Çocuk için: 300 TL,

2. Çocuk için: 400 TL,

3. Çocuk ve üzeri için: 600 TL.

Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk parası almak için gereken ilk şart sigortalı olmanızdır. Anne ve bebeğin sağ olması da gereklidir. Bu yardım parasından çalışan veya çalışmayan anneler yararlanabilmektedir. Çocuk parası çocuğun bakımı için verilmektedir. Kendi öz çocuğunuz dışında şu durumlarda da çocuk parası alabilirsiniz;

Evlat edinilen çocuklar için,

Üvey çocuklar ve öz evlat gibi bakımını üstlendiğiniz, yetiştirdiğiniz çocuklar için,

Mahkeme kararıyla size bakımı verilen çocuklar için.

Çocuk Parası İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Devlet tarafından verilen çocuk parasını almak için ilk olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular posta yoluyla veya şahsen yapılabilmektedir. Doğum yapılan hastaneden doğum raporu alınmalı ve annenin kimlik fotokopisi ile doğan bebeğin kimlik fotokopisiyle birlikte başvuru yapılmaktadır. Çalışan annelerin başvuruları çalıştıkları kurumlar tarafından iletilmektedir. Çalışmayan anneler bulundukları ilin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapabilmektedir. Yurtdışında yaşayanlar ise büyükelçiliklere veya konsolosluklara başvuru da bulunabilmektedir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından verilen çocuk parası için verilen yardım yaşlara göre değişiklik göstermektedir. 0-6 yaş arası ve 6- 18 yaş arası çocuklarda farklı ödemeler yapılmaktadır. Kız çocukları bu ödemeyi evlenene kadar ve erkek çocukları da 25 yaşına kadar alabilmektedir. Ancak erkek ve kız çocuk işe girdiyse bu ödeme yapılmamaktadır.

Gelir durumu çok iyi olmayan aileler için eğitim ödemeleri de yapılmaktadır ve bu ödemeler düzenli şekilde yatırılır. Ana okuluna başlayan çocuklar için 456 tl, üniversite eğitimine başlayacak gençlere ise 821 TL eğitim ödemesi yapılmaktadır. Zorunlu eğitim bitene kadar ödemeler devam etmektedir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası ödemeleri 3 ayda bir yapılmaktadır. Bir yılda toplam 4 kez çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. Yeni doğan çocuk için takip edilen ilk ay içerisinde para yatar daha sonra 3 ay ara ile yatmaya devam eder. Devlet tarafından verilen çocuk yardım paraları PTT şubelerinden alınır. Anne kimlik numarası ile birlikte PTT üzerinden yardım parasını alabilmektedir. Ebeveynlerden biri hayattaysa parayı o alır ikisi de hayatta değilse vasi parayı alabilmektedir. Paranın yatıp yatmadığını PTT şubesini arayarak bulabilirsiniz.

Doğum Yapan Annelere AGİ (Asgari Geçim İndirimi)

Maaşın ek geçim yardımı olan AGİ ödemeleri doğum yapan anneler gerekli bildirim yaptıkları zaman annelere verilmektedir. 1 çocuktan 5 çocuğa kadar yardım sağlanmaktadır. Tek çocuk için en düşük 175 TL ve 5 çocuk için en yüksek 260 TL verilmektedir.