29 Ekim 2020 Perşembe 17:06
Çıraklık ve Staj olarak çalışanların günleri emeklilikten mi sayılıyor?
Takip Et:

Çıraklık ve staj süreleri emeklilik olarak sayılır mı? Bir üniversite eğitimini tamamlamış veya tamamlamak üzere olan kişiler, tam bir çalışma hayatına girmeden önce genellikle staj yaparlar. Staj süresince bu kişiler staj yaptıkları şirkete sigorta yaptırmakla yükümlüdürler. Ancak bu sıradan bir sigorta değildir. Bu sigorta türüne staj sigortası denir ve stajyerlerin meslek hastalıkları veya iş kazaları gibi sorunlarla karşılaşmasını önlemeyi amaçlar. Staj sigortasının temel mantığı bu yönde çok çalışmaktır. Diğer bir deyişle, staj sigortası kapsamında emekli aylığı için emekli maaşının ödenmediği haller olduğu için staj süresi emeklilikten sayılmaz.

Emeklilik hesabını oluşturan kişi, sigortalı başlangıçlarını stajyer sigortasında çalıştığı süreye göre sayarsa, sonuçları doğru olmayacaktır. Çünkü stajın emeklilikle ilgisi yok.

Staj Süresi Ne Kadardır?

Lisans eğitimi süresince öğrencinin staj süresi 60 iş günüdür. Bu 60 iş günü içerisinde 30 iş günü normal staj, 30 iş günü sürecek stajlar ise profesyonel staj olarak gerçekleştirilmiştir. Staj komitesi tarafından uygun görülmesi halinde, öğrenciler aynı şirkette profesyonel staj ve genel staj yapabilirler. Ancak mesleki staj ve genel staj aynı birimde yapılmamalıdır. Yani kişiler aynı şirkette mesleki staj ve genel staj yapacaklarsa farklı departmanlarda profesyonel stajlar ve farklı departmanlarda düzenli stajlar yapmalıdır.

Staj/Çıraklık SGK Numarası ve SGK Giriş Tarihi Nedir?

Çıraklık eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde, meslek okullarında veya teknik üniversitelerde zorunlu stajlar sırasında öğrenciler, SGK'ya katılmak için bir sigorta numarası alırlar. SGK giriş tarihi de bu numara ile birlikte görünür. Alınan numara operasyon boyunca kullanılacaktır. Sigorta başlangıç ​​ve numarası olmasına rağmen staj ve çıraklık dönemine ait sigorta primlerini göstermez.

Staj/Çıraklık Dönemlerinde Neden Prim Gözükmez

Okullar ve çıraklık eğitim merkezleri sadece stajla ilgili masrafları “kısa vadeli sigorta kollarına” karşılar. Bu primler; bir iş kazası veya staj sırasında yaptığı iş nedeniyle hastalanırsa, tedavi masraflarının ödenmesini sağlayacak ve raporlama döneminde iş göremezlik geliri alacaktır. Staj / çıraklık sigortası türünde malullük, yaşlılık ve vefat sigortası primi ödenmez. Bu nedenle, bu dönemde, prim tarihi ve PEK tutarı SGK hizmet listesinde görüntülenmez.

Staj Süreleri Emeklilikten Sayılır mı?

Staj / çıraklık dönemi sigortası emeklilik tarihi hesaplamasına dahil değildir. Bunun nedeni, okulun veya çıraklık eğitim merkezinin stajın kabul edildiği araştırmada sadece kısa vadeli sigorta branşından prim ödemesi, emeklilik hesabında yer alan malullük, emeklilik ve vefat sigortası primlerini ödememesidir.

Staj İlk Giriş Tarihi Emeklilikte Başlangıç Tarihi Sayılıyor mu?

Staj ve çıraklık kapsamındaki sigortaya giriş tarihi, ilk sigorta başlangıç ​​tarihi olarak sayılmaz ve bu başlangıç ​​saati, sigorta süresi hesaplanırken dikkate alınmaz. Bu nedenle, emeklilikteki ilk sigorta süresi hesaplanırken bu faktör dikkate alınmaz.

Staj Süreleri Borçlanılabilir mi?

Eğitim ve öğretim kapsamında sadece "Sigortasız doktora eğitimi veya tıp branşı süresi, stajyer avukatlar için normal staj süresi ve fahri hekim yardımcılığı süresi" ödünç alınabilir. Yürürlükteki kanuna göre, diğer ana dallarla ilgili staj ve çıraklık ödünç alınamaz.

Doğum Borçlanması İçin Staj Giriş Tarihi Kabul Edilir mi?

Kadının doğum yerinden borç alabilmesi için çocuğun ilk sigortalı giriş tarihinden sonra doğmuş olması ve doğumdan önce sigorta girişinin kısa vadeli sigorta dalı olması yeterlidir. Bu nedenle, staj sigortasına katıldıktan sonra doğan çocuklar doğum yükümlülüğü taşıyabilir.

Çıraklık Sigortası Kapsamında Emeklilik Primi Ödenir mi?

Çıraklık sigortası kapsamında çırak olarak çalışanlar için çıraklık sigortasının emeklilik sayılmadığını bilmeleri gerekir. Tıpkı staj sigortası gibi, çıraklık sigortasının içeriği de emeklilik ödemelerini kapsamıyor. Bu nedenle çıraklığı emeklilik veya emekliliğin başlangıcı olarak saymak imkansızdır. Çıraklık sigortasının emeklilik olarak kabul edilebilmesi için kanunun değiştirilmesi gerekiyor. Bu soru 2019'da ortaya çıktı. Ancak bu konuda yarın Meclise sunulacak öneri reddedildi. Bu nedenle yasayı emeklilikte hem çıraklık hem de staj dönemlerini içerecek şekilde değiştirmekten başka çözüm yoktur. Yasanın değiştirilmesi gerekiyorsa, staj ve çıraklık emeklilik olarak sayılabilir.Son Güncelleme: 29.10.2020 17:06
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
EmeklilikSigortaStajÇırak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler