Çiftçilere tarımsal faaliyetler için sokağa çıkma yasağı izin belgesi

Çiftçilere tarımsal faaliyetler için sokağa çıkma yasağı izin belgesi

Çiftçilere tarım hayvancılık sokağa çıkma izin belgesi nereden alınıyor? Salgın nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle çiftçilerin seyahat izin belgesi alması gerekiyor. Tarlaya gitmek için seyahat izin belgesi almak isteyen çiftçiler, seyahat izin belgesi başvurusunu e- devlet üzerinden yapabilmektedir.

Çiftçilere Tarım - Hayvancılık İçin Sokağa Çıkma İzin Belgesi

Salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulaması başlamıştı. Hafta sonları uygulanan bu yasak devam etmektedir. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçiler ve tarım işçileri seyahat izin belgesini nasıl, nereden alacaklarını araştırmaktadır. Çiftçilerin tarla sürme, ilaçlama ve sulama gibi işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir ve farklı bir ilde olan tarlasına gitmek isteyen çiftçi nasıl izin alacağını merak ediyor.

Tarımsal Faaliyetler İçin Sokağa Çıkma Yasağı İzin Belgesi

Ekonomiyi büyük oranda etkileyen tarımsal faaliyetlerin devam edebilmesi için çiftçilerin belirli şartlar altında faaliyetlerini sürdürmesine izin veriliyor. Salgın sürecinde sokağa çıkma yasağı uygulaması devam ederken, ekonomik açıdan sıkıntı çekilmemesi için çiftçilere bazı şartlar altında izin verilmektedir.

Mevsimlik Tarım işçileri Ramazan bayramında şehirlerarası yolculuk yapamamıştır ve aynı şekilde traktör, biçerdöver ve diğer tarımsal araçlarında trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Bu durum bayramdan sonra biraz daha hafifletildi ve çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini yapabilmeleri için bazı şartları sağladıkları sürece izin verileceği açıklandı.

Tarlaya Gitmek İçin ÇKS Belgesi Gerekiyor

Bakanlık, çiftçilerin tarlaya gidebilmesi için ÇKS belgesinin olması gerektiğini açıkladı. Tarım ve Orman Bakanlığına kayıtlı olan çiftçiler belgeleri ile birlikte seyahat izin belgesi için başvuru yapabilmektedir. Tarlaya gitmek isteyen çiftçilere yönelik İçişleri Bakanlığı Ramazan Bayramında bir genelge yayınladı. Genelge de şunlar yer almaktadır:

- Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, işlenmesi, sulanması, hasat edilmesi, ilaçlanması, nakliyesi ve pazarlanması yapılmalıdır. Bu görevler çalışanlara imkan tanınmaktadır.

- Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların otlatılması, arıcılık faaliyetlerinin yürütülmesi içinde çiftçilere imkan tanınmaktadır.

Çiftçiler tarlaya gitme hakkını kullanabilmektedir ancak şehre gitme hakları bulunmamaktadır. Şehre gitmek için izin verilmemektedir. Sokağa çıkma yasağına uymamanın cezası 3.150 TL olarak belirlenmiştir. 15 gün içerisinde bu cezaya itiraz edilebilmektedir. İtiraz kabul edilmezse ödemenin yapılması gerekir.

Hayvancılık İçin Sokağa Çıkma İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Tarımcılık dışında hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara da seyahat izin belgesi verilmektedir. Ancak hayvancılık ile uğraşan çiftçinin ÇKS belgesi veya hayvancılık faaliyeti için Tarım İl Müdürlüğüne kayıtlı olduğunu gösteren herhangi bir belge gerekmektedir. Seyahat izin belgesi için e- devlet sistemi üzerinden başvuru yapılarak izin belgesi alınabilmektedir.

Çay Üreticileri E-devlet Üzerinden İzin Belgesi Alabilir

- Çay üreticilerinin Ziraat odasından çiftçilik belgesi alması gerekmektedir. Belge dilekçe yazılarak faks yolu ile gönderilebilmektedir. Ziraat Odası da hazırladığı çiftçilik belgesini faks ile gönderebilir.

- Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olanlar e- devlet sistemi üzerinden ÇKS belgesini alarak Valiliklere veya Kaymakamlıklara giderek seyahat izni başvurusu yapabilirler.

- E- devlet üzerinden çiftçi izin belgesi için başvuru yapılabilmektedir.

Çiftçi olanlar veya olmayanlar muhakkak seyahat izin belgesi almalıdır. Bir ilden farklı bir ile özel araç ile gidilecekse seyahat izin belgesi gerekmektedir.

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Seyahat İzin Belgesi Almak İçin Yapması Gerekenler

- Seyahat Talep Formu,

- Taahhütname,

- Seyahat izin belgesi öneği.

Tarımsal Faaliyetler İçin E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

E- devlet sistemi üzerinden tarımla uğraşan çiftçiler seyahat izin belgesi başvurusunu yapabilmektedir. E- devlet üzerinde birçok başvuru seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler şunlardır:

- Çay üreticileri için başvuru,

- 65 yaş ve üzeri vatandaşların seyahat edebilmesi için başvuru,

- Otobüs ile yolculuk edebilmek için başvuru,

- Özel araç ile yolculuk edebilmek için başvuru.

Tarlaya gitmek için başvuru seçeneği bulunmamaktadır. Sadece çay üreticileri için başvuru yer almaktadır. Ancak Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçiler e- devlet üzerinden özel araç ile yolculuk başvurusu yapabilmektedir. Çiftçilik belgesi olmayanlara seyahat izin belgesi verilmemektedir.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çiftçi belgesi almak için Ziraat odasına kayıtlı olmalısınız. Kayıt olmak için sizden istenen belgeler şunlardır:

- Kimlik fotokopisi,

-Tarlaya ya da bahçeye ait tapular,

-Tarlaya ya da bahçe kiralık ise kiralama belgesi,

-Nüfus kağıt öneği,

-1 adet vesikalık fotoğraf,

-Köy muhtarından onaylanan çiftçi kütüğü belgesi,

Hayvancılık için alınacak çiftçi belgesi için Tarım ve Orman Müdürlüklerinden alınacak;

-İşletme Tescil Belgesi,

-Hayvan listesi.

Bunların yanı sıra Tarım Bağ- Kur’unun başlayabilmesi için SGK giriş belgesi de gerekmektedir. SGK belgesi 1 ay içerisinde Ziraat Odasına teslim edilmelidir. Yukarıda belirtilen belgeler gerçek kişilerden istenen belgelerdir. Tüzel kişilerden istenen belgeler şunlardır:

-Kimlik fotokopisi,

-Tarlaya ya da bahçeye ait tapular,

-Tarlaya ya da bahçe kiralık ise kiralama belgesi,

-Nüfus kağıt öneği,

-1 adet vesikalık fotoğraf,

-Köy muhtarından onaylanan çiftçi kütüğü belgesi,

-Vergi levhası,

-Yetki belgeleri,

-Ticaret sicil gazetesi veya firmaya ait ana sözleşme belgesi.

Çiftçi belgesi alabilmek için belirtilen belgeler ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Mesai saatleri içerisinde başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz incelendikten sonra çiftçilik belgeniz size teslim edilir. Belgeler salgın nedeniyle faks yoluyla gönderilmektedir. Ayrıca belge talebinizi de faks yolu ile yapmanız gerekmektedir. Ziraat Odaları arasında belge teslimi ile ilgili değişiklikler olabilir. Başvuru sırasında Ziraat odası tarafından size bilgilendirme yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.