Çiftçi kayıt sistemi nedir? E-Çiftçi ÇKS giriş ve kayıt işlemleri

Çiftçi kayıt sistemi nedir? E-Çiftçi ÇKS giriş ve kayıt işlemleri

Tüm çiftçilerin ortak buluşma noktası olan e-çiftçiye binlerce kişi giriş yapmaktadır. E-Çiftçi giriş ve kayıt işlemleri yeni çiftçiler tarafından merak edilmektedir. Sisteme giriş e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Çiftçilerin hem başvuru hem de pek çok diğer işlemlerinde kullanmaları için ortaya konan e-çiftçi sistemi oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Aynı zamanda e-çiftçi sistemine mobil üzerinden de oldukça kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. E-devlet sisteminden miras sorgulama, sosyal yardım sorgulama gibi işlemler yapılabilmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir?

Tarım alanlarında çalışmakta olan ve üretim yapan çiftçilerin devlet tarafından verilen desteklerinin sorgulanması için, değerlendirme ve incelemelerin yapılabilmesi için sisteme girilmesi Tarım Bakanlığı tarafından mecburi hale getirilmiştir. Sisteme dahil olmayan çiftçiler devlet tarafından sunulan avantajlı kredi desteklerinden yararlanamamaktadırlar. Sisteme ilk kayıt 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Arazi sahibi, araziyi kiralayan kişi ya da arazinin sahibi birinci derece akrabası olan kişi olarak başvurulabilmektedir. Çiftçi kayıt sistemine ilk kez başvurabilmek için öncelikle kimlik bilgilerinin beyan edileceği evrakların doldurulması gerekmektedir. Tapuların fotokopisinin alınması ardından Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurulması ve aslına uygundur damgasının alınması gerekmektedir.

Ardından boş bir C formuna ekilen arazilerin tapu bilgilerini ve içinde bulunulan sene içinde ekilecek ürünlerin bilgilerinin yazılması gereklidir. Eksiksiz bir şekilde doldurulan formun arazinin bulunduğu köy ya da mahalle muhtarlığına imzalatılması gerekmektedir. Kişilerin farklı ilçelerde arazileri olması halinde buranın Tarım İlçe Müdürlüğü’ne gidilmesi gereklidir.

E-Çiftçi Kayıt Sistemi

Tarım ve hayvancılık alanında verilen desteklemelerden yararlanabilmek için çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olmaları lazımdır. Eski sistemde çiftçilerin bazı bilgilere erişmesi, verilen desteklerden ve avantajlı kredi seçeneklerinden faydalanabilmesi konusunda sorunlar görülüyordu. Fakat Bakanlık E-Çiftçi uygulamasını devreye aldı ve bu şekilde pek çok işlem oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmeye başlandı. Sisteme girişlerde e-devlet sisteminin kullanılacağı ve bu portal üzerinden;

  • İşletmesinde kayıtlı bulunan tarım arazilerini,
  • Üzerine kayıtlı olan parsellerde bulunan ürün bilgilerine,
  • Sahibi olduğu hayvanların yaş, ırk, cinsiyet gibi bilgilerine ulaşabileceği,
  • Yetiştiricilerin işletmesinde kayıtlı olan küçükbaş ve büyükbaş hayvanların hastalık, doğum, satış işlemleri ve ölümü gibi bildirilerini yapabileceği,
  • Tüm bunların yanı sıra sahip olduğu hayvanların bütün veteriner işlemlerinin takibini de bu platform üzerinden yapabileceği belirtilmiştir.

Geniş Kapsamlı Bir Uygulama

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ortaya konan bu yeni uygulama ile beraber çiftçilere oldukça büyük bir kolaylık sağlanacağı ifade ediliyor. Gelişen teknoloji ile beraber ortaya konan bu sistem sayesinde çiftçilerin taleplerini hızlı bir şekilde iletmesi ve hizmetlerden de yine aynı şekilde hızlı bir şekilde faydalanması mümkün hale gelmiş durumda. Bakan Pakdemirli konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında hazırlanan portalın dünyanın en geniş kapsamlı tarım bilişim altyapılarından biri olduğunu söyledi. Sistem kapsamında 2 milyon 132 bin işletme, 64 milyon 700 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvan, 33 milyonda tarım parseli olduğu belirtildi.

Uygulamaya Nasıl Giriş Yapılacak?

Uygulamaya yapılacak olan girişler e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. E-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için kişilerin bir şifre almış olması gerekmektedir. Bu şifreler PTT şubeleri üzerinden 2 TL karşılığında alınabilmektedir. Sisteme ilk defa bu şifreler ile giriş yapılması ardından yeni bir şifre belirlenmesi talep edilecektir. E-çiftçi sistemine giriş yapılabilmesi için bakanlığın resmi intenet adresinde yer alan e-çiftçi butonuna basılması gerekmektedir. E-devlet sistemine yönlendirildikten sonra giriş bilgileri ile sisteme girilmesi gerekmektedir. Sonrasında e-çiftçi sistemine başarılı bir şekilde giriş yapılmış olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.