Çeyiz hesabı desteği başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz hesabından yararlanma şartları

Çeyiz hesabı desteği başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz hesabından yararlanma şartları

Sevdiği kişi ile hayallerini kurduğu yuvayı kurmak isteyen pek çok genç, devlet tarafından yapılan 'Çeyiz Hesabı'na başvuru yapıyor. Peki, Çeyiz Hesabı nedir ve nasıl açılır?

Çeyiz Hesabına Nasıl Başvurulur? Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları Nelerdir?

Maddi sıkıntı nedeniyle yuva kuramayan çiftler için başlatılan '' uygulaması, 2017 yılından bu yana devam ediyor. Çeyiz hesabıyla, evlilik için oluşturulan birikime devlet katkısı da sağlanarak evlenmek isteyen gençlere destek veriliyor.

Uygun faiz oranları ile çeyiz hesaplarına uygulanan katkı oranlarının düzenlenmesiyle çeyiz hesabı açan vatandaşlara 9 Bin TL'yi bulan devlet katkısı ödemesi yapılıyor.

Devlet tarafından açıklanan çeyiz hesabı devlet desteği başvuru şartları ise;

  • Tüm Bankalardan hesap açılabiliyor.

  • Türk vatandaşı olmak zorunlu.

  • T.C. vatandaşlığı olarak doğan ancak sonra herhangi bir sebeple T.C. vatandaşlığından çıkanlara verilen Mavi Kartlılarda başvuru yapabilecek.

  • TL bazında farklı vadeli mevduat hesabı bulunanlar çeyiz hesaplarının diğer vadeli mevduat hesaplarından farklı olması durumunda ise evlenmek isteyenlere sunulan yüksek faiz oranları ise yüzde 25 oranında devlet katkısı veriliyor.

  • Ayrıca 24 yaşını doldurmayan ve hiç evlenmemiş olması gerekiyor.

  • Ayrıca çeyiz hesabından faydalanmak için 27 yaşını doldurmadan önce evlilik yapılması gerekiyor ve 27 yaşını doldurmadan evlenenler ise çeyiz hesaplarına üç yıl botunca düzenli ödeme yapmaları durumunda biriken parayı alabilecekler.

  • 18 yşaını doldurmadan çeyiz hesabı açtırmak isteyenler ise hesaplarını velileri ya da yasal vasileri ile açtırabilecekler.

  • 18 yaşından önce kişiler kendi isimlerine çeyiz hesabı açtıramayacak.

Devlet Katkısı Desteği Ne Kadar?

36, 48 ve 60 ay arasında değişen ödeme planlarında hesaba uygulanan faiz oranı %25’i bulurken devlet katkısı ise 9 bin TL’ye kadar çıkıyor.

36 ila 47 arasındaki ödemelerde hesaba %20 oranında faiz uygulanıyor ve karşılığında 6 bin 500 TL katkı payı ödeniyor. 48 ila 59 ay arasında ödeme gerçekleştiren kişiler %22 oranında faiz alırken devlet katkısı 7 bin 500 TL’ye çıkıyor.