Çakar lamba kullanmanın cezası ne kadardır, kaç paradır? Kimler çakar lamba kullanabilir, takabilir?

Çakar lamba kullanmanın cezası ne kadardır, kaç paradır? Kimler çakar lamba kullanabilir, takabilir?

Çakar lamba kullanımının cezası 2020 yılında ne kadar oldu? 2010 yılında özel araçlarda kullanımı yasaklanan çakar lambayı kimler kullanabilir? Çakar lamba kullanımı trafikte ciddi sorunlar açtığı için 2010 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandı. Belirli araçların dışında çakar lamba kullananlara para cezası verilmektedir.

Çakar Lamba Nedir?

Son günlerde kullanımı yaygınlaşan ve bazen ciddi sorunlara yol açan çakar lamba, bir araç aksesuarıdır. Çakar lamba kullanımı herkes için uygun değildir ve çakar lambanın kullanımı trafikte tehlikeli olmaya başladığı için 2010 yılında bir genelge yayımlanmıştır.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bu genelgeden sonra çakar lamba kullanımı yasaklanmıştır. Çakar lamba belirli araçlar dışında kullanılmamaktadır. Siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazlarda kullanılmaktadır. Bunlar dışında kullananlara cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Çakar Lambayı Kimler Kullanabilir?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre çakar lambayı şu araçlar kullanabilir;

-Cankurtaran,

-Acil hasta araçları,

-Hükümlü, suçlu ya da sanığı takip eden, emniyeti ve asayişi sağlamak ya da korumak amacıyla olay yerine tekabül eden emniyete ait zabıta araçları,

-Polis araçlarının ise geçiş üstünlüğüne sahip olmak için kullanabilmektedir.

Çakar Lamba Kullanmanın Cezası Nedir?

Trafikte büyük sorun oluşturan çakar lambanın bir takım cezaları bulunmaktadır. Bu cezalar sayesinde kullanımı azaltılmıştır.

Araçların ön panjurunun iç kısmında kırmızı ve mavi ışıklara çakar lamba denmektedir. Çakar lambaların bazı araçlar dışında kullanımının yasak olduğunun altı özellikle genelgede çizilmiştir. Çakar lambayı ambulans, itfaiye, resmi koruma araçları ve polisler kullanabilmektedir.

Bu araçların dışında kendi aracında kullanan sürücülere para cezası verilmektedir. Bakanlık bu konuyu ciddiye almış ve bütün illerdeki emniyet müdürlüklerine yazı göndermiştir. Çakar lamba taktığı tespit edilen yasaklı araçların sahiplerine 2004 TL para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca para cezasının yanında araç bir süreliğine trafikten men edilmektedir.

Genelge kurallarına uymayıp kendi aracında çakar lamba kullandığı ortaya çıkan kişilere gereken ceza kesilmektedir. 2020 yılında bu ceza 2004 TL olmuştur. Erken ödeyecek olanlar 1503 TL şeklinde ödeyebilmektedir. Ceza puanı da 20 puan olarak belirlenmiştir.

2019 yılında bu ceza 1002 TL olarak belirlenmişti ve erken ödeme yapıldığı zaman ceza miktarı 751 TL ye düşmekteydi. Ceza puanı 20 puan olarak belirlenmişti. 2020 yılında ceza arttırıldı. Ceza alan aracın sürücüsü araç sahibi değilse ek olarak tescil plakasına da ceza kesilmektedir. Bir yıl içerisinde 3 defa aynı şekilde ceza yiyen araçların 15 gün trafikten men edileceği de bildirildi.