Büyük şirketlerde evden çalışmak kalıcı hale geliyor

Büyük şirketlerde evden çalışmak kalıcı hale geliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle büyük şirketlerin uyguladığı evden çalışma modeli kalıcı hale geliyor. Şirketler evden çalışma modelini maliyet açısından uygun bulduğu için Koronavirüs sonrası dönemde de evden çalışma düzeninin devam etmesine karar verdi.

Koronavirüs salgınından dolayı dünyadaki hemen her şirket evden çalışma modelini hayata geçirmeye başladı. Bazı şirketler evden çalışma uygulamasını kalıcı hale getirme kararı aldı. Bazı şirketler salgın sonrasında da evden çalışma düzenin devam edebileceğini çalışanlarına bildirdi. Evden çalışma modeli özellikle maliyeti azalttığı için şirketlere cazip gözüküyor.

Koronavirüs salgınından sonra evden çalışma modeline devam edecek şirketler şunlardır:

Box

Box şirketini CEO’su şirkette çalışan toplam 2 bin personelin sene sonuna kadar istedikleri yerde çalışmayı tercih edebileceklerini açıkladı. Box şirketinden salgından önce de işçilerin yüzde 15’i evden çalışıyordu. Box şirketi bu oranı arttırmayı ve toplantı gibi önemli çalışmaları intenet üzerindeki uygulamalardan yapmayı planlıyor.

Twitter

Twitter Koronavirüs salgınının ardından evden çalışma düzenine geçiş yaptı. Şirketin bazı yetkilileri bazı departmanların sonsuza kadar evden çalışabileceğini açıkladı. Ancak hangi departmanın evden çalışma uygulayacağı henüz kararlaştırılmadı. Evden çalışma için çalışanların işyerinden başka bir yerde çalışmaya müsait bir pozisyonda görevli olması gerekiyor.

Square

Square Koronavirüs salgını sonrasında isteyen kişilerin evlerinden çalışabileceğini açıkladı. Mobil ödeme ve finansal hizmetler üzerine çalışan şirket salgının ardından ofisler tamamıyla açılsa da evden çalışma sistemini devam ettirecek.

PSA Group

Fransız otomobil üreticisi PSA Group, üretim hattı haricindeki işçilerin artık evlerinden çalışabileceğini duyurdu. Şirketin “Çeviklikte Yeni Dönem” dediği uygulamada, Koronavirüs salgını esnasında denetim ve efektif çalışma ortamının sağlandığı belirtildi. Şirkette üretim hattı haricinde çalışan kişilerin yeni dönemde evlerinden çalışabileceği açıklandı.

Facebook

Facebook CEO’su gelecek 10 yıl içerisinde şirket çalışanlarının yarısından fazlasının evden çalışma modelinde devam edeceğini duyurdu. Açıklamada çalışanların tatmin olması ve daha geniş bir refah yaratma amacıyla bu kararın alındığı vurgulandı. Facebook CEO’su evden çalışma modelinde kişilerin farklı bakış açılarını daha hızlı ve çabuk bir şekilde kavradığını açıkladı.