Bursa'da çok nadir görülen bir olay! Yumurtanın içinden başka yumurta çıktı

Bursa'da çok nadir görülen bir olay! Yumurtanın içinden başka yumurta çıktı

Bursa'da yaşayan İsmail Öztan, bağ evinde beslediği tavuklarından birinin yumurtasının içinden başka bir yumurta çıktığını gördü. Şaşkınlık veren bu olay ile ilgili ise Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, bu tür durumların çok nadir görüldüğünü söyledi.

Bursa'nın Mudanya ilçesinde yaşayan 53 yaşındaki İsmail Öztan, bağ evinde beslediği tavuklarının yumurtalarını almak için sabah kümeslerine gitti. Topladığı yumurtaları eşinin haşlamasından sonra kahvaltıda yemek isterken yumurtanın içinde başka bir yumurtanın olduğunu gördü.

İkinci yumurtayı gördüğünde şaşkınlıklarını gizleyemeyen Öztan, durumu Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesine bildirdi. Aynı Üniversitede Öğretim Üyeliği görevinde bulunan Prof. Dr. Mustafa Tayar, İsmail Öztan'ın evine giderek yumurtayı inceledi.

Öztan, "İlk defa başımıza geldi. Böyle bir şey ne duydum, ne de gördüm. Bu yumurtayı saklamayı düşünüyorum" diye konuşurken Prof. Dr. Mustafa Tayar ise yumurtanın içinden ikinci bir yumurta çıkmasının ilginç bir durum olduğunu ve çok nadir görüldüğünü söyledi.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, yumurtayı incelemesinin ardında yaptığı açıklamada "Bir yumurta içinde yumurta vakası bu. Bizim literatürde gördüğümüz, ama gerçekte ilk defa gördüğüm olay" ifadelerine yer verirken, bu türde gerçekleşen olayların, genç tavukların yumurtlamanın ilk döneminde olduğunun belirtti.

Prof. Dr. Tayar ayrıca, "Normal yumurtlama süreci tavuklarda 18 ile 26 saat arası değişir. Döllenen yumurta sarısı yumurtlama kanalına düşer. İlk önce etrafında yumurta akı şekillenir. ardından da yumurtlama sürecinin en sonunda kabuk oluşarak yumurta dışarı çıkar. Bu yumurta kanalının aşağı doğru hareketi sırasında, hayvanın genç olması, hayvanı korkutabilecek anormal sesler ve olaylar aşağı doğru hareket eden yumurtayı yukarı doğru gönderir. Yukarıdan gelen başka bir yumurta sarısı ile karşılaştığında vücut bunu tek yumurta olarak algılayıp ikinci yumurta, birinci yumurtayı içine alarak dışarı çıkarır. Bunun herhangi bir açıdan sıkıntısı yok. Rahatlıkla tüketilebilir" diye konuştu.