Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılmalıdır? Bulaşık makinesi temizliği için pratik öneriler

Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılmalıdır? Bulaşık makinesi temizliği için pratik öneriler

En sık kullanılan beyaz eşyalardan bir tanesi olan Bulaşık makinelerinin nasıl temizleneceği merak edilmeye devam ediyor. Başta ev hanımları olmak üzere birçok vatandaş, Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır? sorusunu araştırmaya başladı.

Bulaşık makineleri gün içerisinde yenilen yemeklerin tabaklarını temizlemek için her gün kullanılan bir makinedir. Bu makineler yemek artık ve atıkları ile çalışıp temizlenme olduğu için temizliğine en dikkat edilmesi gereken beyaz eşyalardan bir tanesidir. bilindiği üzere bulaşık makinesinden temiz ve iyi sonuçlar alabilmek için öncelikle temiz bir makineye ihtiyaç vardır. Bulaşık makinelerinin performansının düşmesinin ana sebebi ise yine temizlik konusudur.

Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılmalıdır?

Bulaşık makinelerinin temizlenebilmesi için pek çok marka kimyasallardan oluşan temizleyiciler satmaktadır. Bu kimyasalları kullanmak istemeyen ev hanımları ise evde kendi imkanları ile makinelerini temizlemek istiyor. Bulaşık makinenizi evde kendi imkanlarınız ile,

  • Sirke ve karbonat ile bulaşık makinesi temizliği
  • Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliği
  • Limon tuzu ile bulaşık makinesi temizliği

Sirke ve karbonat ile yapılan bulaşık makinesi temizliği

Temizlik konularında ev hanımlarının en fazla kullandığı ikili olan sirke ve karbonat içindeki maddeler ile makinenizi temizlemektedir. Bunu yapabilmek için,

Bulaşık makinesinin alt rafının çıkartılması gerekir. Daha sonrasında makine içerisinde kalıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Makine içerisinde bulunan yemek artıkları temizlendikten sonra makine en sıcak su ayarında beş dakika kadar çalıştırılır. Daha sonrasında bulaşık makinesinin içine sirke koyulur. Makine en sıcak modda kısa programla çalıştırılır. Alt raf tekrar yerine takıldıktan sonra makinenin içine karbonat koyulur ve yine kısa programda en sıcak sürede bir tur çalıştırılır. Bu işlemler sonrasında bulaşıklarınızın temiz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliği

Doğal temizleyici olarak kullanılan Arap sabunu sıklıkla halı temizliğinde kullanılsa da bulaşık makinesi temizliğinde de kullanılabilir. Bunu yapmak için,

Sıvı ya da katı olarak Arap sabunu kullanılabilmektedir. Arap sabunu ıslak bir bez üzerine dökülmesi gerekir. Bulaşık makinesinin rafları bu bez ile silinir, daha sonrasında temizleme işlemi sonrasında kağıt havlu ile kullanılarak havalandırılması gerekir.

Limon tuzu ile bulaşık makinesi temizliği

Limon tuzu içinde bulundurduğu mineraller ile birlikte temizlemeye yardım etmektedir. Limon tuzu ile bulaşık makinesi temizliği yapabilmek için, bir kap içerisinde 2 bardak beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı limon tuzu eklenir. Limon tuzu sirke içerisinde çözülene kadar beklendikten sonra bu oluşturulan karışım bulaşık makinesinin her yerine gelecek şekilde dökülür. Bulaşık makinesi kısa programda en sıcak modda çalıştırılır. Karışım sayesinde hem yemek artıklarından kurtulmuş olabilirsiniz hem de daha temiz bir makineye sahip olabilirsiniz.