Bekçilik Sınavları Ne Zaman? Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Bekçi Alımında Son Durum

Bekçilik Sınavları Ne Zaman? Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Bekçi Alımında Son Durum

Yeni dönemdeki bekçilik alımları için adayların başvuru işlemleri tamamlandı. Başvurularını yapan bekçi adayları, bekçilik sınavlarının ne zaman olacağının açıklanmasını beklemeye başladı. Bekçilik sınavı için henüz bir tarih açıklanmadı. İşte, bekçi alımlarındaki son durum ve son gelişmeler…

Süleyman Soylu’nun bekçi alımları hakkında yaptığı açıklamaların ardından 18 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında başvuruları alınmıştı. Başvuru işlemlerinin ardından adaylar, alım tarihlerini beklemeye başladı. Bekçi alımlarında şu anda 8000 bin kişilik kontenjan açıldı ve bu kadrolara girecek kişiler başvuru yapan adaylar arasından seçilecek.

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Başvuru sonuçları Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi tarafından duyurulacak. Sonuçların açıklanma tarihiyle ilgili henüz net bir bilgi yok. Fakat, Nisan ayının ortalarında sonuçların adaylara durulacağı tahmin ediliyor. Sonuçların açıklanmasının ardından adayların değerlendirmeleri yapılacak. Değerlendirme süreci de birkaç ayı bulabilir.

Adayların bekçi alımlarına başvuru yapabilmesi için en az lise mezunu olması gerekiyor. Ayrıca açık lise mezunu kişilerde başvuru yapabiliyor.

Başvuru sonuçlarının ardından adayların değerlendirme süreci başlayacak. İlk olarak adayın fiziksel durumu, boy ve kilo indeksi, fiziki kondisyonu değerlendirme kapsamında incelenecek. Yazılı sınavlar ile adayın bilgi seviyesi ölçülecek. Bu sınavlarda ve fiziki mülakatlarda başarılı olamayan kişiler bekçiliğe alınmayacak. Bütün bu işlemleri başarılı bir şekilde geçen adayların güvenlik soruşturmasına başlanacak.

Bu güvenlik soruşturmasında adayların sicil kayıtları gibi geçmişe ait bilgileri incelenecek.

Bekçiler devlet memuru statüsünde ve kolluk kuvvetlerine destek olmak için görece alınacak. Bundan sebeple adayların sicillerinin temiz olması gerekmektedir. Şu ana kadar bekçilik sınavları ile ilgili kesin bir tarih belirtilmedi. Başvuru yapan kişilerin bu süreçleri dikkatli bir şekilde takip etmesi gerekiyor.