Bekçilik Beden Kitle Endeksi Hesaplaması Nasıl Yapılır? Sınırlar Nedir? Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Bekçilik Beden Kitle Endeksi Hesaplaması Nasıl Yapılır? Sınırlar Nedir? Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Önümüzdeki ay başlayacak olan bekçilik alımları için en çok dikkat edilen beden kitle endeksi değeridir.Haberimizde bekçi alımlarında en çok dikkat edilen unsurları ve bunların nasıl hesaplandığını anlattık. Bu bilgileri göz önüne alarak kendinizi mülakatlara hazırlayabilirsiniz.

2019 yılı için Emniyet Genel Müdürlüğü 8 bin bekçi alımı yapmaya hazırlanırken görev için aranan en önemli özelliklerden birisi vücut kütle endeksidir. Alımlar sırasında istenen şartlar olarak boy uzunluğu, kilo ölçümü ve ön sağlık taraması yapılmaktadır. Mart ayında başlayacak alım süreci için şimdiden gerekli aralığa kendinizi ayarlayabilirsiniz.

Çarşı, Pazar ve mahalle bekçiliği için Emniyet Teşkilat Sağlık Şartları Yönetmeliği ne göre belirli kriterler konulmuştur. Bu konuda kitle endeksi ve şartlar polislik alımı ile aynı şartları taşımaktadır.

Endokrinolojiye göre;

1) Polis okuluna girecek erkek öğrenciler için alt sınır 167 cm, kadınlar için alt sınır 162 cm boy uzunluğu olarak belirlenmiştir.

2) Yine alımlarda vücut kitle endeksi 18 ila 27 arasında olarak belirlenmiştir.

3) İlaç tedavisi gerektirmeyen subklinik hipotiroidi, subklinik hipertroidi sağlam kabul edilir.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Vücut kitle endeksi, vücut kilogram olarak ağırlığınızın, boy uzunluğunuzun karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır. 18.5 ila 24 arasındaki değerler normal, 25 ila 29.9 arası ise endekste kilolu olarak değerlendirilir.

Vücut kitle endeksi alımlar için çok önemli olup 1 kilo eksik veya fazla olsa bile bu aralıkta adaylar başarılı kabul edilmektedir. Boy ve kilo kriterinin değişimi yalnızca Emniyet Genel Müdürlüğü ve bakanlığın elindedir. Boy ve kilo ile ilgili tüm bilgilerinizi de eksiksiz olarak başvuruda belirtmeniz gerekmektedir.