Banka Sınavlarına Nasıl Hazırlanılmalı? Banka Sınavı Hazırlık Rehberi

Banka Sınavlarına Nasıl Hazırlanılmalı? Banka Sınavı Hazırlık Rehberi

Bilindiği gibi bankalar sektör kapsamında en çok çalışanın istihdam edildiği kurumların başında gelmektedir. Bankalarda çalışmakta olan personeller öncelikli olarak birtakım sınavlara katılmaktadırlar. Bu bağlamda bankacılık sınavları her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu yazımızda Banka Sınavlarına Hazırlık Rehberini siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

Banka Sınavlarına Hazırlık Rehberi

Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler sonrasında bankalar her geçen gün çoğalmaktadır. Bu bağlamda bankalarda çalışacak olan personellere de her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bankalar kapsamlarına alacakları personelleri belirleme aşamasında birtakım sınavlar yapmaktadırlar. Bireylerin bankalarda çalışabilmek için bu sınavlardan başarı ile geçmesi gerekmektedir.

Bankacılık sınavları sanıldığı kadar kolay sınavlar değillerdir. Sınavın amacı da nitelikli personeli ötekilerden ayırt etmektir zaten. Her bankanın uyguladığı sınavlar birbirinden farklı olsa da aslında hepsinin çıktığı kapı benzer olmaktadır. Sosyal medya üzerinde bu sınavlar hakkında pek çok tartışma ve paylaşım sayfası yer almaktadır. Ufak bir araştırma ile bu sayfalara ulaşabilirsiniz.

Benzer şekilde intenet üzerinde ve çoğu kitabevinde bankacılık sınavlarına hazırlık içerikli kitaplar bulunmaktadır. Bu kitaplardan satın alarak da bankacılık sınavlarına hazırlanabilirsiniz.

Bankacılık sınavları hakkında özet şeklinde bilgiler verecek olursak, bu sınavlardan gişe memur ve benzeri istihdam sahaları için yapılan sınavların genellikle genel yetenek sınavından ibaret olduğunu söyleyebiliriz. İç Kontrolör, MT ya da Uzman Yardımcılığı ya da Müfettişlik gibi iş sahaları için ise GK-GY ve ALAN sınavlarına katılım gösterilmesi gerekmektedir. Bu sınavda finans, iktisat, bankacılık ve para politikası konularından epey zorlayıcı sorular sorulmaktadır.

Bankaların hazırladığı sınavların büyük bir kısmının taban puanı 60 olarak tespit edilmiştir. Bu puanın üstünde olan adaylar arasında personel seçimi yapılmaktadır. Bu bağlamda en yüksek notu alan her zaman bir adım önde olacaktır.

Sınavların atlatılması ve başarılı bir şekilde geçilmesi sonrasında adaylar mülakata alınmaktadır. Bu mülakatlarda bankacılık ile ilgili spesifik sorular sorulmaktadır. Adayların yazılı bilginin yanı sıra işlevsel bilgilere de sahip olup olmadığına bakılır.

Kendini sınava hazırlamanızın yanında aynı zamanda sözlü mülakata da hazırlamanız gerekmektedir. Bankacılık okumuş iseniz aslında bu sektöre yönelik olarak çoğu şeyi biliyorsunuzdur ancak, gündemi de takip etmeyi unutmayın. Bilgilerinizi gündem de yaşananlar ile birleştirerek sorulara yanıt vermeye çalışmalısınız. Herkese katılacağı sınavlarda başarılar dileriz!