Banka kartımı kaybettim ne yapmalıyım? Kayıp kart için yapılacak işlemler

Banka kartımı kaybettim ne yapmalıyım? Kayıp kart için yapılacak işlemler

Günümüzde kredi ve banka kartlarının vatandaşlar tarafından çokça kullanılması sonucu olarak kartların kaybedilmesi gibi durumlarda bol bol görülmektedir. Banka kartını kaybeden vatandaşlar "banka kartımı kaybettim ne yapmalıyım?" sorusunu sormaktadırlar. Kayıp kart için yapılacak işlemler bu yazımızda yer alıyor olacak...

Banka kartının kaybolması halinde kartın elbette iptal edilmesi gerekmektedir. Kartın kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi halinde çok büyük maddi kayıplar yaşanabilmektedir. Aynı zamanda finansal sorumluluk da bulunmaktadır. Kötü amaçlı kişilerin banka kartınız ile yapılmaması gereken alışverişler yapması halinde sorumlusu kart sahibi olacaktır.

Banka kartının kaybedilmesi halinde ilk olarak kart kullanıcılarının hesap geçmişlerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Kartın kötü amaçlı kişiler tarafından elde edilmesi halinde yapacakları ilk iş para harcamak olacaktır. Bu yüzden ilk olarak hesap geçişi kontrol edilmeli ve kart üzerinden harcama yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır. Yetkisiz bir işlem yapıldığı görülürse bu işlem not alınmalı ve sonrasında bankaya bildirilmelidir.

Kayıp kartın bankaya bildirilmesi hayati önem taşımaktadır. Kaybolmuş bir kart bankaya bilgilendirilmezse kötü amaçlı kişiler istedikleri gibi harcama yapmaya devam ederler. Bankalar genellikle talep edilen sahte işlemleri çözebilmek için 10 iş günü kadar çaba göstermektedirler. Bu işlemler sırasında müşterilere kullanması için geçici bir banka karta vermektedirler. Asıl kartın iptal edilmesi ya da bulunması halinde yedek kart devre dışı bırakılabilmektedir.

Banka kartlarının kaybolması halinde yapılması gereken bir diğer işlem ise otomatik ödemelerin durdurulmasıdır. Kartın iptal olması halinde otomatik ödemeler de duracaktır. Ancak yine de önlem almakta fayda var elbette.

Sonraki adımda yazılı takip yapılması gerekiyor. Banka ile iletişime geçilmesi sonrasında bu görüşmeler sırasında yapılan işlemlerin kısa bir özetini yazılı olarak temin edin. Ayrıca banka ile bir anlaşmazlık yaşanması halinde de bu durumu yazılı olarak ifade edin.

Sonrasında ise finansal sorumluluk konusunda çalışmalar yapılması gerekmektedir. Kartın kaybolması sonrasında bankaya bildiri yapılan zamana göre finansal sorumluluk sınırlandırılır ya da sınırlandırılmaz. Sınırlandırma yaşanılmaması için en kısa zaman içinde bankaya bildiri yapılması gerekmektedir.

Elbette kartın kaybolması durumunda kart şifresinin acil bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemin de gerçekleştirilmesi sonrasında gönül rahatlığı ile kartın iptal olma süreci beklenebilir.