Bakan'dan Talimat! Marketlerde Artık Bez Torbalar ve Fileler Zorunlu Olacak

Bakan'dan Talimat! Marketlerde Artık Bez Torbalar ve Fileler Zorunlu Olacak

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla birlikte, marketlerdeki poşet uygulamasına yeni bir düzenleme getirildi. Bakan Kurum konu ile ilgili çalışma talimatını verdi! Artık bez torba ve filelerde bulundurulacak. Konu ile ilgili detaylar haberimizin devamında...

Vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların en başında yer alan süpermarketlerde yalnızca naylon poşet satılması uygulamasına Bakan Murat Kurum tarafından yeni bir açıklama geldi. Erdoğan'ın konu üzerine açıklama yapmasıyla harekete geçildi.

Naylon Poşet Kullanımı Büyük Ölçüde Azaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada marketlerdeki poşet kullanımının yüzde 60 ile 65 oranında azalış gösterildiği belirtildi. Bakan Kurum marketlerdeki poşet kullanımını sonlandırmak istediklerini belirtirken, bütün marketlerde bez ve file uygulamasının zorunlu hale getirileceğinin de sinyalini verdi. Yeni uygulamayla beraber vatandaşların hem bez hem de file poşetlere ulaşması hedefleniyor. Çeşitli kampanyalarla bu uygulama yaygınlaştırmaya çalışılacak.

Marketlerde Artık Bez Torbalar ve Filelerde Yer Alacak!

2019 yılına girilmesiyle birlikte plastik poşetler ücretli hale getirildi ve plastik poşet kullanımı ciddi oranda azalış gösterdi.

Bakan Kurum, yeni bir uygulama gerçekleştirdiklerini ve uygulama aşamasında bazı sorunların yaşanmasının beklendiğini belirtti. Bu yeni uygulamayla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve eşi Emine Erdoğan'ında bu uygulama üzerinde çok hassas olduğu belirtilirken, Bakanlıkça yapılan uygulamayla “Sıfır Atık” projesi hayata geçirildi.

Bakan kurum ayrıca proje kapsamında 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçildiğini ve ikinci 100 günlük eylem planı dahilinde bu sayının 13 bin kuruluşa çıkarılacağını bildirdi. Bu sayede ülkemizin 2023 yılındaki hedeflerine ulaşması ve 100 bin kişiye direk istihdam sağlamak amaçlandığının da hedeflendiğini belirten Kurum, yıllık 20 Milyar tasarruf amacını hedef gösterdi.

Bakan Kurum, poşet uygulamasıyla beraber bir yönetmelik yayınladıklarının altını çizerken, projenin hayata geçiriliş aşamasında poşetlerin bir tarafında çeşitli çevreci sloganlar diğer yüzünde de alanın yüzde 20’si kadar firmaların reklam verebileceğini bildirdi. Bakan Kurum ayrıca bez poşet ve file poşet uygulamasını yaygınlaştırmak için, bütün marketlerde bez ve file uygulamasının zorunlu hale getirileceği de açıklamada yer aldı. Bez ve file torba uygulamasının ücreti karşılığında yapılacağı ve kampanyalar sayesinde kullanımını yaygınlaştırmak istendiği de Bakan Kurum’un açıklamasında bulunmaktadır.

Bakan Kurum yeni uygulamanın gidişatından gayet memnun olduğu da gözlemlendi. Uygulamanın ilk 10 gününde geçen seneye göre poşet kullanımı yüzde 65 oranlarında azalış gösterdi. Bu sayede 3 bin 500 ton plastik tasarrufu sağlanmış oluyor.

Bakan Kurum gerçekleşen rakamların çok sevindirici olduğunu ve uygulamaya destek veren kuruluşlara teşekkür ederek açıklamasını sonlandırdı.