Bakan Müşavirliği nedir? Nasıl bakan müşaviri olunur?

Bakan Müşavirliği nedir? Nasıl bakan müşaviri olunur?

Bakanlıkta görevli ''Bakan müşavirliği nedir, Bakan müşaviri ne iş yapar ve nasıl olunur?''sorularının yanıtını içeriğimizde derledik. Bakan müşavirliği hakkında merak edilenler ortaya çıktı.

Bakandan bakana değişmesi şart olmaksızın bakanlık kadrosu olarak sağlanan bir kadro iken bakan müşaviri kadrosu farklı olarak bakanın kendisine bağlı kılınan kadrodur. Bakan müşavirliği kadrosu istisnai bir kadro olmakla birlikte devlet memurluğuna giriş şartına bağlı olmaksızın atamayla yapılan bir görev olmaktadır.

Nasıl bakan müşaviri olunur?

Bakan müşaviri olmak isteyen bireylerin Bakanın çalışma alanına ait özel bir konu veya öncelik taşıyan hususla ilgili bilgi ve deneyim sahibi olması gerekmektedir. Bu konularda Bakana danışmanlık yapan Bakan müşavirinin atanabilmesi için ayrıca bir şart aranmaz. Bakan müşaviri olmak isteyen bireylerin Devlet Memurları Kanunu ve Bakanlığın personel mevzuatındaki sınav, kademe, derece ve atanma usul ve esaslarındaki şartları taşıması gerekmez. Bakanın talebi atama yapılması için yeterli olmaktadır.

Bakan müşaviri ne iş yapar?

Bakan müşavirleri, Bakanın herhangi bir konuda danışmanlık istediği durumlarda atanır. Bakanın çalışmalarına destek olmak ve danışmanlık yapmakla görevli Bakan müşavirlerinin görev süreleri, Bakanın görev süresiyle sınırlıdır. Bu sürenin tamamlanmasıyla müşavirin de görevi sona erer. Bakan müşaviri, Bakanın görev süresi tamamlanmadan görevden alınabilir. Bakan tarafından verilen görevleri yerine getiren müşavirler, Müşavirin görevinden azledilmesi halinde memuriyet görevi yoksa memurlukla da ilişiği kesilir.

Bakan müşaviri göreve gelmeden önce memur olmuşsa, yönetici kadrolarından gelmiş olmasının dışlında eski görev yerine atanması bir ay içerisinde yapılır. Eski kurumda atama yapılabilecek bir boş kadro olmaz ise kadro görevinin sona ermesiyle ihdas edilir ve atama tamamlanır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.