Bağkur nasıl kapatılır? Bağkur kapatma işlemleri

Bağkur nasıl kapatılır? Bağkur kapatma işlemleri

Bağ-Kur özel sektör veya kamuda çalışmayan kişilerin emeklilik ve sağlık hizmeti alabilmeleri için başvurduğu kurumdur. Ancak bazı durumlar Bağ-Kur’un kapatılması gerekebilir. Peki Bağ-kur nasıl kapatılır? İşte Bağ-kur kapatma işlemleri.

Bir kişi özel sektör veya herhangi bir kamu kurumunda çalışmamışsa emekli olabilmesi için BAĞ-KUR’a bağlı olması gerekmektedir. Kurumun genel mantığı Emekli Sandığı ve SSK gibi kurumlarla aynı olsa da bazı farklar bulunmaktadır. Vatandaşlar Emekli Sandığı ve SSK gibi kurumlara prim ödemesi yapamıyorsa, BAĞ-KUR üzerinden ödemelerini yaparak sağlık ve emeklilik hizmetlerinden yararlanabilir.

Kurumun prim ödemeleri on beş ve yirmi beş yıllık olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Bu prim ödemeleri yapıldıktan sonra belirlenmiş olan yaş doldurulduğunda BAĞ-KUR’dan emekli olma hakkınız olur.

BAĞ-KUR emekliliğin yanı sıra sağlık alanında da vatandaşlara birçok imkan sunmaktadır. Kurumdan yararlanan kişilerin birçok sağlık hizmetinden diğer kişilere göre çok daha uygun fiyatlara yararlanmaktadır.

Ülkemizde emekli olmak için birçok seçenek vardır. Aslında herkesin bildiği SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR kurumlarıdır. Ancak bu kurumların sadece birinden prim yatırarak emekli olmak mümkündür. Yani aynı anda bu üç kuruma prim yatırarak emekli olunamaz.

BAĞ-KUR genel olarak gelir vergisi dışında olan meslekler tarafından kullanılır. Esnaflar, sigortasını kendi yatıranlar ve bazı iş adamları bu kuruma ödemelerini yaparak sosyal güvenlik ve sağlık hizmeti almaktadır.

Ancak bazı durumlarda BAĞ-KUR kurumundan ayrılmak gerekebilir. Bu işleme Bağkur kapatma işlemi denir.

Kimler Bağ-Kur’lu olabilir?

Bir kişinin Bağ-Kur’lu olması için ilk olarak kurumun genel müdürlüğüne başvuru yapması ve giriş bildirgesini kurumla ilgili olan diğer kuruluşlara onaylatması gerekir. Giriş bildirgesi vergi dairelerine onaylatılır. Onaylatılan bu belge son olarak BAĞ-KUR İl Müdürlüğüne verilerek kayıt yapılır.

BAĞ-KUR’a bağlı bazı meslek grupları ise şu şekildedir;

Tüm sosyal güvenlik kurumları dışında kalan ve hiçbir işverene akdi ile bağlı olmayan kendi hesabına çalışanlar.

  • Kolektif şirketlerin ortakları.
  • Limited şirket ortakları.
  • Donatma iştirakleri ortakları.
  • Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyeleri.
  • Esnaf ve sanatkarlar ile diğer bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek geliriyle basit ya da gerçek gelir vergisi mükellefi olan kişiler.
  • Gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkar sicili ile kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı kişiler.

Bağ-Kur kapatılabilir mi?

Kişilerin çalışma durumları ve bağlı olduğu kurumların değişebileceğini göz önüne alırsak tabi ki Bağ- Kur kapatılabilir. Kurum kişilerin iş değişikliklerini göz önüne alarak vatandaşlara bu hizmeti sunmaktadır.

Devlet veya özel sektörde çalışmayan yani kendi adına çalışan kişilerin iş yerlerini kapatmaları veya devretmeleri durumunda yazacakları dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmalıdır. Bu işlem tek bir kapatma dilekçesi ile yapılabilir. Sadece bu işlem sırasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na BAĞ-KUR’dan çıktığınızı belirtmelisiniz. Bunu yapmazsanız adınıza prim borcu çıkabilir. Başvuru yaptığınız halde kapatma işleminiz gerçekleşmediyse hemen Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvurmayı deneyin.

Bağ-Kur kapatma işlemi için yazmanız gereken dilekçe öneği şu şekildedir.

İl Müdürlüğünüzde …………………………… Bağ-Numarası ile kaydım vardır ve BAĞ-KUR borcum bulunmamaktadır. İş yerimi/işimi sona erdirdiğimden (kapattığımdan) dolayı BAĞ-KUR kaydımı dondurmak istiyorum.

Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim.

Tarih-İmza:

T.C. Kimlik No:

Adı-Soyadı:

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Baba Adı:

Ana Adı:

Adres: