Bağ-Kur tescil kaydı nedir, nasıl yapılır? Bağ-Kur tescil kaydı sorgulama

Bağ-Kur tescil kaydı nedir, nasıl yapılır? Bağ-Kur tescil kaydı sorgulama

Bağ-Kur tescil kaydı yapmak isteyenler, Bağ-Kur tescil kaydının nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Tescil kaydının yapılması için öncelikle bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Araştıranlar için işte, Bağ-Kur tescil kaydı dilekçe örneği…

Bağ-Kur tescil kaydının nasıl yapılacağı Bağ-Kur’lular tarafından araştırma konusu olmuştur. Bu kayıt işleminin yapılabilmesi için öncelikli olarak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kendi mesleğini yapması başka herhangi bir kurumda işçi olarak gözükmemesi şartı aranır. Şartları taşıyan kişilerin Bağ-Kur tescil kaydını yaptırabilmesi için dilekçe hazırlaması gerekir.

Bağ-Kur Tescil Kaydı Nedir?

Bağ-Kur tescil kaydı, kişilerin sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihi gösteren kayıttır. Tescil kayıtları 3 farklı tarihten oluşur. Kayıtlar, kişinin emeklilik yaşlarının ve şartlarının belirlenmesi için önemlidir.

Bağ-Kur tescil kayıtları şu şekildedir:

8 Eylül 1999 tarihinden önce tescil kaydı bulunan erkek vatandaşlar için emeklilik yaş sınırı 43, kadınlar için ise 38’dir.

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olarak çalışmaya başlayan erkekler için emeklilik yaş sınırı 60 iken kadınlar için bu sınır 58’dir.

1 Mayıs 2008 tarihinde ve sonrasında tescil kaydı bulunan erkeklerin 7200 gün prim ödemesi ve 60 yaşını doldurma şartı aranır. Kadınların ise 7200 gün prim ödemesi ve 58 yaşını doldurmuş olma şartı aranmaktadır.

Bağ-Kur Tescil Kaydı Sorgulama İşlemi

Bağ-Kur tescil kayıtlarını sorgulamak için e-Devlet sistemi kullanılmaktadır. E-Devlet sistemi aracılığı ile yapılacak sorgulamanın sonucu ile tescil tarihi öğrenilebilir ve bu tarih ile prim günü sayısıyla beraber emeklilik yaşı hesaplanabilir. E-Devlet sistemine girebilmek için kişinin e-Devlet şifresinin olması gerekmektedir. Şifrenin olmaması halinde PTT şubelerinden e-Devlet şifresi alınabilir. E-Devlet üzerinden tescil kaydı sorgusu yapmak için;

https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yapılmalıdır.

Giriş yapılmasının ardından “Kurumlar” menüsü içerisindeki “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneği tıklanır.

Hizmet seçenekleri arasından “4B Hizmetleri” seçilir.

Ekrana gelen sayfada 4B hizmetleri içerisinde tescil kaydı bulunmalı ve tıklanmalıdır.

Ayrıca e-Devlet sistemi haricinde il ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezleri’nde bulunan Bağ-Kur birimine başvurularak Bağ-Kur tescil kaydı sorgulama işlemi yapılabilir.

Bağ-Kur Prim Borcu Nedir?

Bağ-kur prim borcu diye adlandırılan borç, kişilerin önceki zamanlarda ödenemeyen prim günlerini para karşılığı ile ödemesidir. Askerlik, doğum gibi herhangi bir sebepten dolayı ödenemeyen prim günlerinin sonrasında bir miktar para karşılığında ödemesidir. Bu ödeme emekli olabilmek adına önemlidir. Vatandaşlar, eksik günleri ile ilgili sorgulamayı e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilir. Bu sorgulama için 4B hizmet dökümü sorgulama işlemi yapılmalıdır.

Bağ-Kur prim borcu ödemesi üç farklı yöntem ile gerçekleşir. Bu yöntemler, şu şekildedir:

  • Prim borcu yapılandırması
  • Borç dondurma
  • Bağ-Kur prim borçlarını sildirme

Prim Borcu Yapılandırması: Bağ-Kur ile emekli olmak için tüm şartların sağlandığı halde prim borçları yüzünden emekli olamayan kişiler borçlarını yapılandırmaya alabilmektedir. Yapılandırma işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında yapılmaktadır. 6, 12 ve 18 ay olmak üzere 3 farklı şekilde taksitlendirme yapılmaktadır. Borcun hangi dönemden kaldığına bakılmaksızın işleme konulur. Ayrıca prim borcunun üzerine enflasyon farkı konulmaktadır.

Borç Dondurma: Borç yapılandırma işlemini yapamayan kişiler, borçlarını dondurma hakkına sahiptir. Fakat ilerleyen zamanlarda kişilerin, bu borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Kişilerin, borç dondurma işlemini yapabilmesi için borç yapılandırma için başvuruda bulunmuş olması ve sonuç alamamış olması gerekmektedir.

Bağ-Kur Prim Borçlarını Sildirme: 2018 yılının mayıs ayından daha önce prim borcu bulunan kişiler, bu prim borçlarını ödeyemediyse ve yapılandırma için başvuruda bulunmadıysa borçlarını sildirebilirler.

Bağ-Kur Geçmiş Prim Borçları Silme İşlemi

Bağ-Kur geçmiş prim borcu bulunan kişiler, borçlarını sildirebilmek için dilekçe yazmalıdır. Dilekçe doldurulduktan sonra dilekçenin yanına Sigortalılık Belgesi’nin de eklenmesi gerekir. Kişi doldurduğu dilekçesi ve Sigortalılık Belgesi’yle Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri’ne başvuru yapmalıdır. Hesaplatma işleminin ardından kişi, ödeme yaparak borçlarını kapatabilirler. Borçlarını kapatan kişilerin emekli olma yollarını daha fazla açılacaktır.

Bağ-Kur Borcu Olan Kişi Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir mi?

2018 yılı Mayıs ayında çıkan kararla Bağ-Kur’a borcu bulunan kişiler, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Fakat her borcu olan kişi, bu hizmetten faydalanamamaktadır. Kişilerin bazı şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Bunun için ilk şart kişinin borçlarını yapılandırmış olmasıdır. Bağ-Kur’a borcu bulunan kişi, borçlarını 36 aya kadar yapılandırmasından sonra ilk yapılandırma taksitini ödemesi halinde sağlık hizmetinden faydalanabilmektedir. Fakat kişi taksit ödemesine başlayıp sağlık hizmetinden faydalanırken ailesi için bu durum geçerli değildir. Kişi eşi üzerinden de sağlık hizmetinden de yararlanabilmektedir.

Bağ-Kur Tescil Kaydı İşlemi

Bağ-Kur tescil kaydının gerçekleştirilebilmesi için yapılması gerekenler uygulamalar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanmıştır:

Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne gidilerek Bağ-Kur şubesinden 4B başvuru formu alınmalı ve doldurulmalıdır.

Vergi dairesi ya da sicil memurluklarından onay alınmalıdır.

Tarım alanında faaliyet gösteren kişilerin tescil kaydı yapması durumunda üye oldukları ziraat odasından ya da tarım kooperatifinden onay alınmalıdır.

Onayların sonrasında hazırlanan belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmektedir.