Babalık izni kaç gündür? 2019 Memur, işçi, öğretmen ve 4/B kadrosu için babalık izni süreleri

Babalık izni kaç gündür? 2019 Memur, işçi, öğretmen ve 4/B kadrosu için babalık izni süreleri

Kamuda çalışan ve baba olan kişilerin son günlerde en çok merak ettiği Babalık izni kaç gündür? 2019 Memur, işçi, öğretmen ve 4/B kadrosu için babalık izni süreleri ne kadar? soruları oldu. Bu sorulara cevapları ise haberimizin içeriğinde sizler için paylaştık.

Memurun Babalık İzni Kaç Gündür?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu doğrultusunda kamuda görev alan babaların babalık izni 10 gün ile sınırlandırlmıştır. Memura eşinin doğum yapması halinde 10 günlük babalık izni verilmiştir. Erkek 10 gün doğum izni kullanabilmektedir.

Babalık izni kaç gündür? 2019 Memur, işçi, öğretmen ve 4/B kadrosu için babalık izni süreleri

İşçinin babalık izni kaç gündür?

Yeni baba olmuş işçinin ise İşçi kanunlarına göre babalık izni ise 5 gündür. Bu 5 günlük izin ise tamamen ücretli izindir. Babalar bu 5 günü çalışmış gibi maaşlarından yararlanbilecekler.

Öğretmenlerin Babalık İzni Kaç Gün?

Öğretmen olan kişilerde ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna bağlı oldukları için eşi doğum yapan öğretmenlerin 10 gün izin hakkı verilir. Bunu okul idaresine bir dilekçe verip kullanabilirler. Öğretmenlerin babalık izni ise kanunlara göre 10 gün ile sınırlıdır.

4-B (Sözleşmeli Personel) Babalık İzni Kaç Gün?

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre eşi doğum yapmış olan sözleşmeli çalışan 4/B'li personele eşinin doğum yapması halinde 2 gün babalık izni kullandırılabilir.

Taşeron İşçinin Babalık İzni Kaç Gün?

Taşeron olarak çalışan işçiler ise 4857 sayılı İş Kanununa bağlı olarak 5 gün babalık izni hakkı kullanabilirler.

Babalık İzni Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur?

Babalık iznini kullanıdınız veya kullanacağınız zamanda hafata sonu, bayram tatili gibi tatil sürelerine denk geldiğinde ise tatile denk gelmiş izin gününüzdür. Maalesef başka türlü olarak kullanma hakkına sahip olamazsınız. Nedeni ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda hem de 4857 sayılı İş Kanununda iş günü ibaresi bulunmamaktadır. İş günü ifadesi bulunmadığı için babalık izin hakkınız takvim günü olarak hesap edilir. Bu hususta ise işvereniniz ile görüşmeniz yararınıza olacaktır. Fakat normal şartlarda babalık izni doğumun olduğu tarihten başlayıp yukarıda ifade edilen memurlarda babalık izni 10 işçilerde 5 öğretmenlerde 10 sözleşmeli personellede ise 2 gündür.